Livigno: wszystko co turysta wiedzieć powinien

Livigno mieści się w szerokiej dolinie Valle di Livigno, która jest położona w Alpach Retyckich na wysokości 1700 m n.p.m. Prawie jedną trzecią wspomnianej doliny zajmuje sztuczne jezioro Lago di Livigno. Miasto jest dość duże i bardzo popularne: zalicza się do czołówki  największych i najbardziej znanych zimowych stacji narciarskich. Ale  Livigno jest też słynne z innego, niż sport, powodu: nie wszyscy bowiem wiedzą, że jest to jedna z nielicznych już stref wolnocłowych w Europie. Kto był choć raz na dużym lotnisku międzynarodowym, ten wie , że wielki napis Duty Free jest niemalże kolejną atrakcją turystyczną. To kolejny powód, dla którego Livigno odwiedzane jest przez wiele osób, które hurtowo zaopatrują się tam w markowy alkohol, kosmetyki, papierosy i sprzęt RTV.

Miasto oferuje wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi: można wypożyczyć rowery, są place zabaw, dwie kolejki górskie działające latem itp. Zainteresowani spędzeniem urlopu w Livigno powinni jednak pamiętać, żeby noclegi rezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem, bo choć kwater jest w mieście dość dużo, to ceny są tym niższe im wcześniej dokonuje się rezerwacji. Jeśli przedsięweźmie się poszukiwania odpowiedniego locum wystarczająco wcześnie, można zamieszkać w apartamencie 4-osobowym za 45-50 EUR. Życie w Livigno też nie jest bardzo drogie – znakomitą pizzę można zjeść już za 6 EUR.

Jak dojechać do Livigno

Do doliny można dostać się z trzech stron. Od północy, od strony szwajcarskiej doliny Val Mustai przez tunel God la Schera (płatny 10 EUR – i jest to najbliższa droga z Polski). Od południa, ze Szwajcarii przez przełęcz Forcola di Livigno (2315) i wreszcie, od strony wschodniej z Włoch (być może nie wszyscy wiedzą, że jest tam granica celna EU) przez przełęcz Passo di Foscagno (2291). Okazuje się, że właśnie to zamknięcie doliny zdeterminowało wiele lat temu decyzję o wyłączeniu jej z ekonomicznego obszaru EU.

PIZZO LA STRETA

Livigno to piękne krajobrazy i wspaniałe góry, idealne do uprawiania sportów zimowych. Szczególnie polecany jest Pizzo La Streta (3104). Gwarantuje wspaniałą górską wędrówkę, a na szczycie – widoki, które zatykają dech w piersiach.Niektórzy zarzekają się nawet, że jest to jeden z najwspanialszych alpejskich szlaków i choćby tylko dla niego warto do Livigno przyjechać!

Wyjazdy do Livigno na narty organizuje szkoła sportów ekstremalnych EhSchool

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.