Lokaty progresywne – analiza opłacalności

Wachlarz ofert banków w zakresie lokowania pieniędzy na procent jest bardzo duży. Klienci przebierać mogą w różnego rodzaju produktach różniących się oprocentowaniem, czasem trwania, czy częstotliwością kapitalizacji. Rankingi lokat bankowych są pomocne przy wyborze odpowiedniej oferty, a klienci do wyboru mają między innymi: produkty terminowe ze stałym i zmiennym oprocentowaniem, inwestycyjne, czy rentierskie. Ciekawą opcją oszczędnościową jest także lokata progresywna, która pomimo nieco mniejszego zainteresowania ze strony klientów, również jest w stanie wygenerować całkiem przyzwoite zyski.inwestycje w bezpieczne lokaty bankowe

Rosnące oprocentowanie

Cechą lokat progresywnych jest stale rosnące oprocentowanie ustalane dla każdego miesiąca trwania umowy, jednak taki sposób naliczania nie przynosi zysków na takim pułapie jak w przypadku standardowych produktów terminowych i profit bywa niestety nieco niższy. Wybierając tego typu opcję oszczędnościową warto zwracać uwagę na szczegóły ofert. Banki stosują bowiem sprytne zabiegi w celu przyciągnięcia klienta kusząc wysokim oprocentowaniem, co w rezultacie okazuje się nieprawdą, a przedstawiane oprocentowanie dotyczy jedynie ostatniego okresu umowy a nie całości.

Wady i zalety korzystania z lokat progresywnych

Progresywne produkty oszczędnościowe są to najlepsze lokaty jeśli chodzi o płynność finansową i dostęp do zdeponowanych środków. Zarówno depozyt jak i wypracowane odsetki można bez przeszkód wypłacić przed upływem umowy i nie grozi to żadnymi konsekwencjami utraty odsetek czy depozytu. W przypadku takim klientowi naliczone zostaną profity według oprocentowania na dany miesiąc, w którym nastąpiło zakończenie współpracy i za wszystkie poprzednie miesiące począwszy od rozpoczęcia umowy.

Brak konsekwencji przy przedterminowym zakończeniu lokaty progresywnej jest niewątpliwą jej zaletą, jednak w kwestii wad należy zaznaczyć, że nie jest to tak dochodowa opcja jak produkty konkurencyjne. Ujemnym czynnikiem może być także sposób kapitalizacji odsetek, który odbywa się tylko raz na zakończenie okresu umownego.

Czy warto  założyć lokatę progresywną?

Wszelkie porównanie lokat progresywnych z konkurencyjnymi w kwestii realnego zysku nie wypada najlepiej i niełatwo jest przy identycznym wkładzie własnym wygenerować takie same profity, jednak pomimo niższych progów zarobkowych warto polecić tę opcję oszczędnościową wszystkim tym, którzy obawiają się długotrwałego zamrażania kapitału i wolą kosztem niższego oprocentowania mieć możliwość wypłaty środków w dowolnym momencie. Tutaj możesz sprawdzić, jak w tej chwili prezentuje się porównanie lokat terminowych z progresywnymi.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.