Magia kolorów

W szary, deszczowy dzień na poprawienie nastroju często sięgamy po tabliczkę czekolady albo lampkę wina. W takich chwilach nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają kolory i chociaż otaczają nas zewsząd, nie zawsze korzystamy z ich niezwykłej mocy.

Kolor to potężne narzędzie psychologiczne. Może odstraszać, denerwować lub uspakajać i poprawiać nam nastrój. Jego znaczenie determinuje kultura i język. Jako narzędzie marketingowe wykorzystywane jest w materiałach reklamowych, na stronach internetowych, a także w logotypach, które subtelnie zachęcają klienta do kupna produktu lub polubienia firmy. Czy zastanawialiście się nad tym, dlaczego wiele firm ma w swoich kolorach firmowych czerwień i pomarańcz?

Kolor CZERWONY jest chyba najlepszym przykładem tego, jak kolory wpływają na naszą psychikę. Czerwień przyciąga wzrok i wprowadza nas w stan ekscytacji. Kojarzony jest z  energią, wywołuje silne emocje, które aktywizują w mózgu uczucie miłości i chęć dawania. To dlatego często używany jest w symbolice ważnych rocznic i świąt (czerwone róże, Walentynki, Boże Narodzenie). Jest kolorem, który manipuluje odbiorcą. Użyty podstępnie podczas negocjacji (np. czerwony długopis lub etui do okularów), zwiększa szanse na wygraną i przekonanie rozmówcy do naszych argumentów.

Pamiętaj jednak, że nie należy z tym kolorem przesadzać, gdyż zbyt dużo czerwieni wzbudza agresję i złość. Wystarczy jeden czerwony akcent, taki jak krawat czy pomalowane na ten kolor paznokcie i już nabieramy większej pewności siebie, a otoczenie zwraca na nas baczniejszą uwagę i szybciej ulega naszemu urokowi.

POMARAŃCZOWY to najbardziej ekstrawagancki kolor, który symbolizuje zabawę, ciepło i energię. Działa pobudzająco i stymulująco, jest wesoły i optymistyczny. Kojarzony także przez odbiorców z komunikatywnością, ambicją, ekspresywnością i wrażliwością. Uwaga drogie panie! W tym sezonie w wersji „oranż” niezwykle modny w makijażu.

Więcej na temat znaczenia kolorów przeczytacie w artykule na moim blogu: http://alinastasiak.blogspot.com

Malina

Jestem wieloletnim praktykiem zawodowym i doradcą w zakresie public relations i budowania wizerunku. Pasjonują mnie ludzie i możliwości porozumiewania się, jakie istnieją między nimi. Moją prywatną misją jest edukowanie i uświadamianie znaczenia, jakie ma kreowanie skutecznego wizerunku oraz komunikowanie się z otoczeniem, zarówno dla osób (nie tylko publicznych) i firm, jak i miejsc. Zgłębiam wiedzę w zakresie public relations, komunikowania, budowania wizerunku, mowy ciała i marketingu politycznego. Moje wykształcenie i doświadczenie zawodowe oraz wieloletnia praca w środowiskach biznesowych, dały mi możliwość sprawdzenia i wykorzystania wielu tych narzędzi w praktyce. To naprawdę działa!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.