Mała księgowość, czyli jak rozliczyć małą firmę

Każda legalnie działająca firma musi prowadzić swoją ewidencję księgową. W przypadku firm małych zazwyczaj jest to Księga Przychodów i Rozchodów, w większych firmach jest to pełna księgowość. Niektórzy decydują się prowadzić swoją księgowość samemu, lecz zdecydowana większość osób woli zlecić to zadanie do biura rachunkowego.

W tym wpisie omówimy wariant, w którym firmy korzystają z Księgi Przychodów i Rozchodów, czyli tzw. małej księgowości.

Taki rodzaj uproszczonej księgowości, zazwyczaj skierowany jest do firm małych i średnich, które rozliczają się na zasadach ogólnych. Co więcej, żeby firma mogła rozliczać się na Księdze Przychodów i Rozchodów jej przychody za rok poprzedni nie mogą przekraczać 1.2 miliona euro.

Działalność możemy rozliczać na kilka sposobów. Jednym z nich jest karta podatkowa. Z tego rozwiązania, mogą skorzystać tylko niektórzy przedsiębiorcy. Sposób ten polega na comiesięcznym odprowadzaniu, stałej comiesięcznej z góry ustalonej kwoty podatku. Kwotę tę oblicza się na podstawie kilku czynników takich jak m.in. rodzaj prowadzonej działalności, liczba pracowników czy wielkość miejscowości, w której znajduje się firma.

Innym sposobem jest rozliczanie się ryczałtowe. W tej opcji wysokość podatku jest uzależniona od wysokości przychodów firmy. Wszelkie koszty nie są brane pod uwagę.

Najpopularniejszą metodą, jest jednak rozliczanie na podstawie przychodów i kosztów, czyli przy użyciu Księgi Przychodów i Rozchodów. Podatek płacony w tym wariancie płaci się na podstawie różnicę pomiędzy przychodami a kosztami, jakie wygenerowała firma.

Jeżeli więc dopiero zamierzasz rozpocząć przygodę z otworzeniem własnej firmy, warto dokładniej zbadać temat i wybrać sposób rozliczania jaki, będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni i korzystny. Warto również rozejrzeć się za dobrym biurem rachunkowym w swojej okolicy. Decydując się na jego usługi, zaoszczędzimy cenny czas i masę nerwów oraz będziemy mogli oddać się tylko prowadzeniu naszego biznesu i zdobywaniem nowych klientów.

Czytaj więcej na: biuro rachunkowe Opole

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.