Malarstwo współczesne kilka słów o nim

malarstwo współczesne

Nie ma dnia w historii społeczeństwa, żeby coś nie ulegało zmianie. Czasami są to zmiany małe, innym razem wielkie i przełomowe. Dotyczą one praktycznie każdej dziedziny życia. Nic więc dziwnego, że również sztuka przez wieki ulegała, małym, jak i dużym zmianom.

Początek malarstwa współczesnego

Jedną z najpopularniejszych gałęzi sztuki jest malarstwo. To, które funkcjonuje w naszej obecnej rzeczywistości, możemy nazwać malarstwem współczesnym. Trudno podać dokładną datę, która określa, kiedy ten okres w sztuce się rozpoczął. Jednak wiele źródeł zgadza się, że można ją umiejscowić w połowie dwudziestego wieku. Okres ten zbiega się więc dość silnie z wybuchem drugiej wojny światowej. Jak do tej pory w okres ten trudno podzielić na konkretne fazy czy nurty. Wiele osób jest zdania, że taki podział będzie można przeprowadzić dopiero za kilkadziesiąt lat, obserwując ten okres z perspektywy czasu.
Dawniej malarze, byli uważani za rzemieślników, dziś jest trochę inaczej. Obecnie wielu ludzi postrzega malarzy jako osoby, które na swój własny sposób interpretują otaczający ich świat i swoje wizje przedstawiają na obrazach. Współcześni malarze starają się odpowiedzieć na wiele różnego rodzaju pytań i na swój sposób objaśniać otaczającą nas rzeczywistość.

Współcześni artyści

Obecnie wielu artystów, za swoje główne cele wcale nie stawia tego, by zachwycać odbiorców lub by ich obrazy były piękne i estetyczne. Dużo ważniejsze jest dla nich to by ich praca, skłoniła odbiorcę do myślenia, wzbudziła mieszane uczucia, zaintrygowała. Wydawać by się mogło, że współczesne malarstwo stara się pomagać rozwiązywać wewnętrzne problemy, każdej z osób, która chce się z nim w jakiś sposób zmierzyć. Wiele prac współczesnych artystów, wychodzi poza ogólnie przyjęte ramy, nie podporządkowuje się dawnym zasadom, lecz łamie je i przekręca.

Rozwój malarstwa

Do malowania współcześni malarze wykorzystują: akwarele, farby olejne i pastele. Jednak bywa, że używają także innych surowców po to, by wyrazić to, co kryje się w ich wnętrzu. Bardzo charakterystyczną cechą dla współczesnego malarstwa, jest także to, że nie da się go zamknąć w samych galeriach sztuki. Malarstwo współczesne wychodzi na zewnątrz, na ulice, do miejsc, które często odwiedzamy, a także do naszych domów. Wielu współczesnych artystów, by się utrzymać, tworzy obrazy na zamówienie, po to by zdobiły one wnętrza naszych domów i mieszkań. Trudno przewiedzieć się dalszy rozwój sztuki malarskiej, jedno jest pewne, coraz trudniej będzie ją wsadzić w dawne ramy.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.