Mało znane, a ciekawe miejsca i zabytki w Warszawie

Stare Miasto w Warszawie

Chyba każdy Polak, a może i niejeden turysta z zagranicy, bez trudu wskazałby najważniejsze zabytki stolicy Polski. Pewnie przytoczony zostałby Zamek Królewski wraz z Placem Zamkowym, Łazienki, Stare Miasto, Belweder, Pałac Kultury i Nauki, Zamek Ujazdowski, Pałac w Wilanowie… Z tym właśnie kojarzy się stolica. Jednak każde miasto ma swoje mniej znane zabytki i zakątki, często nie figurujące nawet w oficjalnych przewodnikach. A miejsce te są nie mniej ciekawe i warte uwagi, choć może mniej okazałe.

Zapomniane zabytki w Warszawie

Również w Warszawie nie brakuje takich miejsc. Zdecydowanie warto poświęcić chwilę na ich wyszukanie, a potem odwiedzenie. Są często zapomniane i zaniedbane, ale wiele z nich to prawdziwe perełki. Być może owe zapomnienie jest wynikiem tego, że często są to zabytki stosunkowo młode, tj. z XX wieku, przegrywają zatem z tymi datowanymi wcześniej.

Park Skaryszewski

Zlokalizowany jest blisko Stadionu Narodowego. Przez niektórych uważany za atrakcyjniejszy niż Łazienki. Niezwykle malowniczy i urokliwy, pełen oryginalnej roślinności, a także rzeźb przedwojennych artystów.

Kościół Matki Boskie Loretańskiej

To najstarszy budynek na Pradze. Wyróżnia się niezwykle oryginalną architekturą – ołtarz zlokalizowany jest w jednym z narożników, a centralne miejsce zajmuje kaplica, a dokładnie domek loretański z gotycką figurą Matki Boskiej.

Fotoplastikon

Mieści się na Alejach Jerozolimskich, w kamienicy z początków ubiegłego stulecia. Działa nieprzerwanie już ponad sto lat, był czynny nawet podczas wojen. To ewenement na skalę europejską.

Twierdza Warszawa

To zespół fortyfikacji powstałych w XIX wieku z rozkazu władz Imperium Rosyjskiego. Otaczały one ówczesną Warszawę.

Tor Wyścigów Konnych na Służewcu (trybuny i budynki pomocnicze)

Powstawały w latach 1936-1939 i na owe czasy były najnowocześniejszym obiektem tego typu w Europie. Ciekawy przykład architektury modernistycznej.

To tylko wybrane przykłady. Więcej można znaleźć tutaj: przewodnik Warszawa.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.