Malowanie felg a odnawianie pojazdów

Proces odnawiania kół samochodowych to dosyć długi proces, składający się z kilku etapów. Należy w nim uwzględnić na przykład naprawę felg pod względem konstrukcyjnym, ale także wziąć pod uwagę stronę estetyczną.

Do tej pierwszej grupy należy na przykład spawanie i prostowanie felg, toczenie rantów. Do tej drugiej kategorii zaliczymy natomiast oczyszczanie obręczy, polerowanie oraz malowanie. Wszystkie te rzeczy są niezbędne do tego, aby można było odnowienie kół uznać za udane w stu procentach.  W tym artykule chciałbym jednak zająć się bliżej samym malowaniem felg.

Obręcze samochodowe (zresztą nie tylko takie) muszą być przed pomalowaniem dokładnie oczyszczone z wszelkich zabrudzeń. W przeciwnym razie farba nie przylegałaby odpowiednio do powierzchni i mówiąc kolokwialnie, mogłaby się po pewnym czasie po prostu „odkleić”. Sposoby malowania felg są dwa. Pierwszym z nich jest metoda natryskowa, która polega na rozpylaniu farby na obręcz za pomocą pistoletu. Bardzo ważne przy tej metodzie są umiejętności lakiernika. Farbę należy rozprowadzić bardzo starannie i z wyczuciem, jej warstwa powinna być jednakowej grubości w każdym miejscu.

Drugim sposobem, który zdobywa coraz większą popularność jest malowanie metodą proszkową. Polega ona na zastosowaniu lakieru w formie proszku, który nakłada się na oczyszczone wcześniej felgi. Dzieje się to za sprawą sił elektrostatycznych, naelektryzowany proszek przywiera do metalowej powierzchni felgi. Do nakładania lakieru wykorzystuje się specjalny pistolet, dedykowany właśnie do tej metody. Mimo iż wydaje się, że malowanie proszkowe felg Warszawa jest bardziej skomplikowane, to jednak sam proces nakładania lakieru jest prostszy, do powierzchni przyczepia się dokładnie tyle drobinek farby ile potrzeba. Nie jest konieczne aż tak duże wyczulenie na grubość warstwy lakieru jak w metodzie tradycyjnej. Drugą fazą jest wstawienie felgi do pieca i wygrzanie jej w odpowiedniej temperaturze. Zachodzi wtedy proces polimeryzacji w którym uzyskuje się bardzo trwałą powłokę odporną na szereg różnych czynników. Koła pomalowane proszkowo są bardzo odporne na przykład na warunki atmosferyczne, rdzę, znaczny zakres temperatur.

Bardzo dobre efekty można uzyskać zarówno z malowania metoda tradycyjną, jak i proszkową, ale jak niemal w każdej dziedzinie, ważne są tu umiejętności fachowca, który będzie wykonywał usługę oraz jakość użytych maszyn.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. eulaliabober napisał(a):

    zapraszam do zakupu materiałów ściernych do piaskowania oraz znakomitego środka do czyszczenia felg aluminiowych:
    https://www.srodkiczystosci.net.pl/warsztat-myjnia-kosmetyka-samochodowa/139-dolphin-alu-caros-plyn-do-czyszczenia-aluminium

  2. wrd-lakiernia.pl napisał(a):

    Ciekawy artykuł, pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.