Mały Wiedeń, czyli czym zachwyca Bielsko

Mały Wiedeń tak niegdyś nazywano miasto Bielsko-Biała. Dziś jest jednym z najważniejszych miast na terenie Podbeskidzia. Mimo rozwijającego się przemysłu oraz nowych osiedli mieszkaniowych wyrastających niczym grzyby po deszczu, centrum miasta do dziś zachowało swój historyczny charakter. Do dziś można tu również podziwiać wspaniałe zabytki architektury, które powstawały pod wpływem stylu znanego w Wiedniu. Które obiekty na terenie Bielska najlepiej wpisują się w klimat „Małego Wiednia” i dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?

Mały Wiedeń – nazwa przylgnęła nie bez powodu

Jednym z takich obiektów jest słynny bielski Hotel Prezydent (dziś występujący pod nazwą President). Zbudowany pod koniec XIX wieku miał służyć zacnym gościom, którzy przybywali do Bielska. Jego wspaniała architektura zachwyca do dziś, zaś piękne elewacje i luksusowe wnętrza czynią go jednym z najbardziej znanych i renomowanych hoteli w okolicy.

Do wiedeńskiej architektury nawiązuje również bielski Teatr Polski. Jego piękna fasada zdobiona rzymskim łukiem i rzeźbami prezentuje się wspaniale. Wiedeński charakter nadano również najlepiej znanej ze wszystkich budowli na terenie Bielska. Przebudowany w połowie XIX wieku Zamek Sułkowskich to piękna, eklektyczna budowla, nad której obecnym wyglądem pracowali wiedeńscy architekci.

Przyglądając się bielskim kamienicom również można dostrzec silne wpływy wiedeńskiej architektury. Neoklasycystyczne i neobarokowe kamienice prezentują się wspaniale, jednak najwięcej zachwytów wzbudzają te, które wzniesiono w stylu secesyjnym.

Wyjątkowym obiektem jest bielski dworzec kolejowy. Powstał on w latach 90-tych XIX wieku w stylu typowym dla austriackich dworców prowincjonalnych. Pięknie odnowiony do dziś jest jedną z najważniejszych ozdób miasta i jego niezwykłą wizytówką.

Mały Wiedeń to mnóstwo obiektów architektury tworzących ten klimat. Więcej ciekawych informacji o Bielsku-Białej znajdziesz tutaj: https://www.bbfakt.pl

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.