Masaż worksite jako element programów corporate wellness

O chorobach zawodowych związanych z wykonywaniem pracy fizycznej słyszeliśmy zapewne nie raz. Obciążenia, dźwiganie czy wielogodzinne stanie zdecydowanie niekorzystnie wpływają na zdrowie. W porównaniu z pracą fizyczną, praca biurowa wykonywana przed komputerem w pozycji siedzącej to niespecjalne przemęczenie. Przecież nie można się zmęczyć siedząc. Skąd więc w ostatnich wykazach chorób zawodowych pozycja związana z pracą biurową? Czym właściwie są schorzenia pracy biurowej?

Wyobraźmy sobie, że ktoś karze nam przyjąć nienaturalną pozycję i wytrwać w niej kilka godzin. Nawet jeżeli przez pierwsze 30 minut czy nawet godzinę damy radę wytrzymać, to z biegiem czasu będzie coraz trudniej. Skupieni na pracy przed komputerem nie zwracamy uwagi w jakiej pozycji siedzimy i nie czujemy przeciążenia kręgosłupa, a to głównie z tą częścią ciała mają problem pracownicy biurowi.

Do tego dochodzi permanentny stres, nieodłączny element pracy w korporacji oraz brak ruchu, pośpiech, klimatyzacja i sztuczne oświetlenie.

Praca biurowa, przed komputerem staje się coraz powszechniejsza, przyczyną takiego stanu rzeczy jest szybka komputeryzacja. Niestety organizm ludzki komputeryzacji się nie poddaje, a ewolucja za nią zdecydowanie nie nadąża. Nadążają za to firmy oferujące usługi i programy wellnes w pracy.

Schorzenia pracy biurowej, jak każde inne schorzenia wywołane trybem pracy, niosą za sobą konsekwencje dla pracodawców w postaci coraz częstszej absencji spowodowanej problemami zdrowotnymi. Warto zadbać o zdrowie pracowników biurowych wcześniej.

Jak zmniejszyć ilość urlopów zdrowotnych? Pojawiające się coraz częściej na rynku programy profilaktyczne w firmach ( zwane często: corporate wellness, employee wellnes) oferują pracodawcom benefity dla pracowników w postaci masaży biurowych (express massage), wykonywanych na miejscu w firmie. Trwają one od 10 do 20 minut, więc śmiało można skorzystać z nich w trakcie przerwy pracowniczej.

Masaż biurowy worksite może być traktowany zarówno jako forma wyróżnienia pracowników, ale należy pamiętać, że ich główny cel to oczywiście profilaktyka zdrowotna i poprawia warunków pracy oraz (ku uciesze pracodawców) poprawa wydajności pracowników.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Soltherm pisze:

    Nie wiem dlaczego klimatyzacja jest postawiona tutaj jako minus. Przecież klimatyzacja jest udogodnieniem, dzięki właśnie któremu jesteśmy wypoczęci i nie męczymy się tak jak przy skokach temperatury, gdy jej nie ma. Klimatyzator musi być serwisowany i poprawnie ustawiony przez profesjonalną obsługę, wtedy możemy się cieszyć czystym powietrzem i dzięki odpowiedniej wilgotności, jonizacji powietrza jak nad morzem i czystością dzięki filtrom węglowym mamy wydajna pracę w biurze…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.