Maty i fotele do masażu, czyli jak masuje maszyna?

Masaż zapewniany przez automatyczne urządzenia do masażu może być oczywiście bardzo różny. Wszystko zależy od tego, jaki typ urządzenia kupimy i jakiej jakości będzie to sprzęt. Ogólne techniki są mimo to raczej podobne do siebie.

Nowoczesne fotele do masażu

Sprzęt prosty

Jeśli zdecydujemy się na poduszki do masażu lub maty masujące, nie możemy oczywiście liczyć na bardzo zaawansowane techniki masażu. Związane jest to po prostu z fizycznymi ograniczeniami takiego urządzenia, ponieważ jest ono stosunkowo małe i nie można w nim zamontować zbyt dużych mechanizmów. Najczęściej stosowane są tutaj różnego rodzaju wałki i głowice masujące z różnych materiałów. Pozwalają one na stosowanie całej masy technik masażu punktowego i miejscowego, z czego najbardziej znany jest masaż shiatsu. Nie można tutaj oczywiście zapomnieć o możliwości stosowania wibracji oraz podgrzewania określonych punktów naszego ciała. Bardzo dobrze pod tym względem spisują się głównie materace masujące, ponieważ kładziemy się na nich plackiem i nasz ciężar zapewnia nam dokładnie taką stymulację, jakiej potrzebujemy. Nie za mocną i nie za słabą.

Fotele do masażu i zaawansowane maty

Droższe maty masujące dają nam możliwość skorzystania z masażu, który odbywa się nie tylko za pomocą głowic poruszających się na bardzo ograniczonym obszarze naszego ciała, ale pojawiają się też różnego rodzaju automatyczne wałki i rolki. Za ich pomocą wykonywane są różnego rodzaju gładzenia i po prostu wałkowanie. W sposób oczywisty rozszerza to bardzo mocno typy masażu, jakie są dla nas dostępne i dodatkowo masażem w jednym czasie może być obejmowana większa część ciała.

Najlepsze są oczywiście fotele masujące. Można powiedzieć, że jest to opcja luksusowa, gdyż do pracy zaprzęgnięty został naprawdę duży sprzęt, zwykle w pełni automatyzowany i sterowany za pomocą całkiem interesującej elektroniki. Najnowocześniejsze fotele do masażu to wręcz urządzenia na wskroś multimedialne. Ważniejsze jest jednak to, co mają nam one do zaproponowania w kwestii samego masażu, a pojawia się tutaj naprawdę masa rzeczy zarezerwowanych jeszcze do niedawna tylko dla rąk profesjonalnych masażystów. Mamy tutaj między innymi oklepywanie, ostukiwanie, ugniatanie, kompresję i masaż szwedzki.

Wszystko to możliwe jest dzięki nierzadko bardzo skomplikowanym mechanizmom umożliwiającym wytworzenie sił imitujących normalną działalność ludzkich rąk. Technologia idzie bardzo do przodu i z każdym rokiem pojawiają się coraz to ciekawsze podejścia do generowania sztucznego dotyku. Warto podkreślić, że tutaj też bardzo duże znaczenie ma nasz własny ciężar, bo po prostu siadamy w fotelu i nasza siła oparcia w nim wpływa na siłę oddziaływania w stosunku do nas. Można oczywiście też sterować nią ręcznie.

Bartosz Nowak

Pracuję w firmie oferującej sprzęt masujący oraz rehabilitacyjny. Interesuje mnie fizjoterapia, sposoby walki z bólem pleców i bólem kręgosłupa. Ponadto, podróże, IT, SEO, sport i dobra książka.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.