Meble ogrodowe – drewniane czy rattanowe?

Drewniane meble ogrodowe - krzesła

Jedną z wielu przyjemności, jakie oferuje nam lato, jest możliwość spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, na przykład we własnym ogrodzie. Jest on na wyciągnięcie ręki, tuż przy domu, wystarczy zrobić kilka kroków, by cieszyć się bliskością roślin. A że mało kto odpoczywa na stojąco, potrzebne są nam meble ogrodowe. Od wielu lat największą popularnością cieszą się te wykonane z drewna lub rattanu. Które zatem wybrać?

Meble ogrodowe z drewna

Ich ogromnym atutem jest to, że są wykonane z naturalnego materiału. Idealnie zatem wkomponowują się w każdy ogród, niezależnie od jego stylistyki, a także altankę lub taras. Zwykle nie są ciężkie, a najprostszy zestaw nie kosztuje dużo. Ich wytrzymałość zależy przede wszystkim od nas samych. Jeżeli będziemy je należycie konserwować, stosując odpowiednie preparaty, a zimą przechowywać je w suchym, przewiewnym miejscu, powinny przetrzymać kilka sezonów. Na cenę takich mebli w dużym stopniu wpływa rodzaj użytego drewna.

Meble ogrodowe z rattanu

Rattan to włókno pozyskiwane z kilku gatunków palm. Wbrew pozorom wykonane z niego meble bardzo dobrze odnajdują się w polskich ogrodach, zwłaszcza urządzonych w typie rustykalnym. Meble rattanowe są bardzo lekkie, więc swobodnie można je przestawiać, w zależności od potrzeb. Niestety, mogą szybko stracić ładny wygląd pod wpływem wilgoci i słońca. Ponadto zimę muszą spędzić w miejscu o odpowiedniej temperaturze i wilgotności.

A może jakieś inne?

Jeżeli dalej wahamy się między drewnem i rattanem, możemy posłużyć się zasadą „gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta” i wybrać meble wykonane z innego materiału. Na pewno bardzo dobrym wyborem będzie technorattan. Jest to materiał syntetyczny naśladujący rattan naturalny, ale pozbawiony jego wad. Meble technorattanowe, np. meble Keter, prezentują się bardzo elegancko, a przy tym wymagają minimum zabiegów konserwacyjnych. Do tego można pozostawić je na zimę na dworze. Mają tylko jedną, ale dosyć poważną wadę – w porównaniu z wcześniej wymienionymi są wyraźnie droższe, co może odstraszyć wielu potencjalnych kupujących.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. pawelz napisał(a):

    Podoba mi więcej rattanowe meble , ostatnio kupowałem tutaj https://gardenspace.pl/meble-rattanowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.