Mokasyny męskie – kilka słów o nich!

Wydawałoby się, że moda to głównie domena kobiet. Jednak coraz częściej dostrzega się zainteresowanie modą i stylem również wśród mężczyzn. Niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów ubioru jest obuwie. Mówi się nawet, że buty są wizytówką człowieka. Ważne więc, żeby umieć je odpowiednio dobrać oraz dbać o ich czystość.

Jest kilka rodzajów męskich butów, a jednym z popularniejszych, są mokasyny. Mokasyny to buty, które przeznaczone są do chodzenia w nich szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Do ich głównych zalet należą wygoda, lekkość oraz elegancja. Można powiedzieć, że mokasyny znajdują się wpół drogi pomiędzy bardzo eleganckimi półbutami, a bardzo wygodnymi butami sportowymi. Mokasyny to doskonały wybór dla każdego, kto lubi nieformalną elegancję.

Jak właściwie wyglądają mokasyny?

Warto w tym miejscu wyjaśnić pewne nieporozumienie, jakie przyjęło się w Polsce. Otóż mokasynami nazywa się zazwyczaj jednakowo buty typu loafers oraz te typu mocassins.

Typ butów loafers charakteryzuje się tym, że podeszwa i cholewka są od siebie niezależne, są też wykonane z dwóch różnych rodzajów skóry. Posiadają również bardzo często obcas. Loafersy wzorowane są na tzw. butach norweskich.

Typ butów mocassins to sytuacja wygląda nieco inaczej. Podeszwa, jak i cholewka wykonane są z tego samego rodzaju skóry. Zazwyczaj nie posiadają one żadnego obcasa, a ich podeszwa jest miękka. Ten typ butów wzorowany był na butach szytych przez plemiona indiańskie.

Charakterystycznym elementem, dla tych dwóch typów butów, jest szew w kształcie litery „U” na cholewce. Dlatego właśnie buty z tego rodzaju szwem wrzuca się w Polsce do jednego worka i nazywa się je mokasynami.

Dla kogo przeznaczone są mokasyny?

Grup docelowych jest wiele, jedną z nich są kierowcy. Jednym z najpopularniejszych typów butów we Włoszech, są driving mocs. Taki model butów stoi wyżej pod względem elegancji do butów żeglarskich, jednak nie tak wysoko, jak klasyczne buty typu loafers lub mokasyny z frędzlami. Dobrze wyglądają razem ze sportowym garniturem, chinosami, dżinsami a niekiedy nawet z szortami. Ich zaletą jest wygoda i uniwersalność, do wad można zaliczyć natomiast szybko ścierające się dolne elementy cholewki.

Innym modelem mokasynów są penny loafers. Jak wyglądają? Mają cienką podeszwę wykonaną ze skóry oraz niski obcas. Cholewka znajduje się na wysokości podbicia naszej stopy, posiada również bardzo charakterystyczny poprzeczny pasek, do którego dawniej ludzie wkładali jednopensówki. Stąd właśnie wzięła się ich nazwa penny loafers. Dlaczego akurat jeden pens? Otóż w latach trzydziestych dwudziestego wieku, można było za jej równowartość wykonać jedno połączenie telefoniczne przy pomocy publicznych budek telefonicznych. Buty tego typu możemy założyć do nieformalnych garniturów, spodni dżinsowych oraz klasycznych szortów.

Zostaniemy jeszcze przy butach typu loafers i omówmy tassel loafers. Są to tak zwane mokasyny z frędzlami, które na jakiś czas odeszły w zapomnienie, ale niedawno znów wróciły do łask. Mają smuklejszy nosek od wcześniej omawianych penny loafers, a ich charakterystyczny szew jest gładki. Zamiast poprzecznego paska na podbiciu, znajdują się elementu ozdobne. Dobrze komponują się z letnimi garniturami oraz mnie formalnymi obiorami. Jednak spośród wymienionych w tym wpisie typów butów, są one najbardziej eleganckie.

Na koniec należy jeszcze wspomnieć o mokasynach żeglarskich. Są to mokasyny wykonane ze skóry z białą podeszwą przyszytą do cholewki oraz wiązane za pomocą rzemienia wokół stopy. Jest to model najmniej elegancki, co czyni go najbardziej uniwersalnym. Mokasyny żeglarskie dobrze wyglądają z każdym casualowym rodzajem spodni.

Czytaj więcej na: mokasyny męskie

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.