Na czym polega regeneracja filtra dpf?

Filtr cząstek stałych. Regeneracja filtra DPF.

w skrócie określa  się jako DPF (tłum. z j. ang.o Diesel Particulate Filter) oraz FAP (z fran. Filtre Particules).

Regeneracja filtra DPF

Regeneracja filtra DPF

Filtry cząstek stałych montuje się w układzie wydechowym silników diesla. Ich zastosowanie ma na celu wyeliminowanie emisji cząstek stałych czyli sadzy i popiołów. Dzięki nim został wyeliminowany czarny dym, który można było ujrzeć w przypadku starych pojazdów z silnikiem diesla. Rozróżnia się dwie podstawowe grupy filtrów: suche i mokre. Dodatkowo, ze względu na rodzaj regeneracja filtra DPF, można je podzielić na dwie podgrupy: regenerowane aktywnie i pasywnie.

Filtr DPF suchy

W przypadku filtrów suchych, automatyczna regeneracja w trakcie eksploatacji nie wymaga dodatku do paliwa. Ich monolity pokryte są pierwiastkami mającymi aktywny wpływ na proces regeneracji. Należą do nich Pallad, Rad i Platyna.

Filtr DPF mokry

Filtry mokre, których monolity nie są pokrywane pierwiastkami szlachetnymi, regenerowane są przy użyciu dodatkowych płynów tzw. mocznika (Eolys DPX 42, Eolys 176 DPX 10, Infineum F7995 oraz Eolys Powerflex).

Filtr DPF aktywny

Regenerację filtrów aktywnych realizuje się za pomocą komputera, który przez ścisłą kontrolę parametrów pracy silnika, sam przeprowadza procedurę regeneracji filtra. Może to zrobić za pomocą zmiany fazy wtrysku paliwa, poprzez dotrysk paliwa w chwili opróżniania ze spalin komory cylindra. Kolejną aktywną metodą jest zastosowanie w układzie wydechowym, przed filtrem cząstek stałych, wtrysku paliwa. Obie powyższe metody mają na celu podniesienie temperatury w monolicie filtra do około 600 stopni Celsjusza, co powoduje wypalenie nagromadzonej sadzy w filtrze DPF.

Filtr DPF pasywny

Filtry pasywne są regenerowane bez dotrysku paliwa lub dodawania płynu katalitycznego. Aby proces oczyszczania mógł mieć miejsce monolit filtra DPF pokrywa się pierwiastkami szlachetnymi. Następnie  zazwyczaj umieszcza bezpośrednio za turbiną pojazdu. Oczyszczanie rozpoczyna się w momencie, kiedy spaliny osiągną temperaturę około 400 stopni Celsjusza, a cała zgromadzona sadza zamienia sie w popiół o znacznie mniejszej objętości.

Jak działa filtr cząstek stałych?

Zasada jest prosta, monolit filtra jest przestrzenną strukturą o bardzo dużej powierzchni ścianek, filtrując przez ścianki zatrzymuje cząstki o rozmiarach 0,2-150 m. Monolit wykonuje się  z materiałów ceramicznych tj. kordielit, węglowo-krzemowych lub metalowych. Niekiedy monolity wykonuje się ze specjalnego papieru, ale są one jednorazowego użytku. Prawidłowo funkcjonujący filtr ma sprawność rzędu 85% do 100%.

Regeneracja filtra cząstek stałych DPF

Regeneracja filtra DPF jest to proces mający na celu dokładne zbadanie stanu technicznego filtra, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, specjalnie zaprojektowanych procedur diagnostycznych oraz konsultacji z klientem. Celem tego działania jest zakwalifikowanie lub nie filtra DPF do procesu regeneracji.

W kolejnych etapach regeneracja filtra DPF składa się z:

  1. Diagnostyki filtra DPF
  2. Czyszczenia filtra DPF
  3. Procedury nagrzania filtra DPF
  4. Stanu i raportu z przeprowadzonej regeneracji filtra DPF.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.