Jak najlepiej wykorzystać swoją małą kuchnię?

mała kuchnia w stylu skandynawskim

Praca w kuchni musi przebiegać płynnie, aby można cieszyć się z funkcjonalności tego pomieszczenia. Każdy komponent w kompaktowej kuchni musi być idealnie zaplanowany, od układu począwszy a na urządzeniach kończąc. Celem urządzenia małej kuchni będzie pokonanie wszelkich ograniczenia przy pracy w ograniczonej przestrzeni, tak aby wszystkim pracowało się w niej spójnie. Oznacza to, że projektowanie małej kuchni często zajmuje więcej czasu niż planowanie pomieszczenia trzykrotnie większego, ponieważ wymagania są znacznie większe i na więcej szczegółów trzeba zwrócić uwagę. Mamy dla was kilka wskazówek, które pomogą ułatwić korzystanie z małych kuchni.

Użyj szuflad zamiast otwieranych drzwiczek

Użyj szuflad zamiast drzwi. Zamień wszystkie szafki z otwieranymi drzwiami na szuflady, aby uzyskać maksymalną użyteczność dostępnego obszaru. Szuflady pozwalają na łatwy dostęp do każdego przedmiotu, w przeciwieństwie do szafek, które wymagają szperania i mogą spowodować bałagan w kuchni. Dzięki temu można też zmniejszyć ilość przedmiotów poustawianych na półkach. Rzędy szuflad również wyglądają elegancko i lepiej organizują przechowywanie, nawet jeśli ich zawartość nie jest do końca pozostawiona w ładzie.

Zastosuj nieduży bar jeśli nie ma miejsca na stół

Zainstaluj mały bar śniadaniowy, który będzie także użytkowany podczas spożywania napojów. Jeśli nie masz miejsca na kuchenny stół, warte rozważenia będzie postawienie szafek zwieńczonych praktycznym blatem, który zastąpi stół.. Ten wolnostojący blat to doskonały sposób na zapewnienie miejsca siedzącego bez zajmowania sporej przestrzeni w niewielkiej kuchni.

Użyj właściwego zlewozmywaka

W małych kuchniach, aby zaoszczędzić więcej miejsca na blat, powinno się stosować zlewozmywaki wpuszczane w blat. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca na blacie roboczym, wybierz mniejszy zlew, jednokomorowy, lub jednokomorowy z niedużym ociekaczem. Dzięki temu uzyskasz dodatkowe miejsce na przygotowywanie posiłków. Zlewozmywaki starszego typu, wolnostojące, i dwukomorowe zabierają zbyt dużo miejsca, a więc ich stosowanie w kuchniach małych kompletnie mija się z celem.

Stosuj mniejsze urządzenia w kuchni

Nie zakładaj, że duże jest lepsze, jeśli chodzi o urządzenia kuchenne. Możliwe jest znalezienie inteligentnych modeli zaprojektowanych dla małych przestrzeni – i nie będziesz musiał poświęcać cennego miejsca, aby je włożyć. W sklepach pojawia się coraz więcej sprzętów o nietypowych wymiarach dostosowanych do umieszczenia w kuchniach z mocno ograniczona przestrzenią. Jesli posiadasz sprzęty zajmujące spora ilość miejsca, jak kuchenki mikrofalowe, ekspresy do kawy, roboty kuchenne, zamień je na bardziej miniaturowe modele. Ich funkcjonalność się nie zmniejszy, a Ty otrzymasz dodatkową, wolną przestrzeń.

Wykorzystaj przestrzeń pod sufitem

Zastosuj wysokie szafki wiszące. Po co tworzyć lukę w na kurz nad szafkami, skoro możesz zyskać cenne dodatkowe centymetry, podnosząc je do sufitu? Tego rodzaju dokładna wielkość szafki jest często możliwa tylko w przypadku niestandardowej szafki kuchennej na wymiar. Można także mniejsze szafki przesunąć pod sufit, aby pod nimi uzyskać dodatkowe miejsca na zamontowanie półek.

Nie pozostawiaj ścian pustych

Dobrze jest w pełni wykorzystać warunki architektoniczne kuchni. Kiedy powierzchnia jest na wagę złota, opłaca się dobrze wykorzystać ściany. Zainstaluj półki lub szafki wiszące aby zdjąć przybory z twoich blatów i umieścić je w wygodnych pozycjach na ścianie.

Tych kilka prostych zasad pozwoli ci wykorzystać do maksimum dostępną przestrzeń w niedużych pomieszczeniach kuchennych, dzięki czemu praca będzie przyjemniejsza i łatwiejsza.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.