Nauka gry na gitarze nie musi być trudna!

Nauka gry na gitarze wiadomo nie trwa 4 tygodnie, ale także nie jest tak wolna jak ludzie sobie myślą. Jest wiele elementarnych praw, które wpłyną na to czy wysiłek który inwestujesz na naukę na gitarze daje olbrzymie, zauważalne z dnia na dzień wyniki.

Nauka gry na gitarze

Nauka gry na gitarze

Patrząc na 12 czy 17 latków uczących się tylko 4 lata, a „wymiatających” szybciej niż dźwięk, a z drugiej strony jednoski, które ćwiczą już od 20 lat, a nawet nie zbliżają się sprawnością do tych małolatów powstaje myśl – jaka jest różnica w sposobie grania między jednymi a drugimi.

Pozwól, że podzielę się paroma bardzo istotnymi prawami, które mi osobiście parokrotnie polepszyły skuteczność grania.

Nie graj tego co już umiesz!

To bardzo kluczowy punkt. Wielka ilość gitarzystów w czasie „ćwiczenia” dużą część czasu przeznacza na granie tego co już potrafi. Fajne piosenki i chwyty, które już potrafią, ulubione zagrywki czy solówki itp.

Jak sądzisz, czego się uczysz, gdy ćwiczysz to co już potrafisz? NICZEGO! O ile jest na to czas jako czynnik przyjemności z grania i motywowania do dalszej nauki na gitarze to z punktu widzenia techniki jest to bez sensu.

Niewłaściwe ćwiczenia

Twoje efekty są zależne od efektywności ćwiczeń, jakie używasz. Jest to temat rzeka, lecz zapamiętaj przynajmniej to, że musisz pracować nad paroma (przynajmniej dwoma) aspektami w jednej chwili.

Pamiętam jak miałem kłopot, bo moje ćwiczenia szybkiego kostkowania nie przynosiły żadnych rezultatów. Okazało się, że dodanie równoległego ćwiczenia legato „odblokowało” z pozoru mało związane szybkie kostkowanie i przyspieszyło.

Nie jesteś systematyczny

To także niezwykle ważny punkt. Nauka gry na gitarze to proces, a nie pojedyncza czynność.

Tę zasadę zaobserwowałem także w mojej własnej przygodzie z gitarą. Kiedy zaplanowałem codzienne praktykowanie określonego ćwiczenia wyniki zaczęły być widoczne z dnia na dzień. (wcześniej ćwiczyłem skokami – np. przez tydzień każdego dnia potem 2 dni przerwy, potem kilka grania, znowu przerwa itp).

Mam nadzieję, że będziesz trzymał się tych trzech podanych wyżej zasad. Ich efektywność jest potwierdzona doświadczeniem. Najlepiej wprowadzać zmiany stopniowo, więc zamiast zmieniać wszystko  w jednej chwili, przyjrzyj się temu co w tej chwili ćwiczysz i pomyśl jak to zmodyfikować, aby zgadzało się z poznanymi właśnie regułami.

W zależności ile poświęcasz dziennie na ćwiczenia, powinieneś zauważyć znaczące efekty już po 1 czy 2 tygodniach, a po miesiącu powinna być zauważalna naprawdę dużo przemiana.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Robert napisał(a):

    Ja dzisiaj próbowałem grać ale to chyba nie dla mnie ;/
    PS Jeżeli lubicie Miley możecie mnie wejść na mój blog http://miley-ray-cyruspl.blogspot.com/ oraz dać like mojemu fan page ;D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.