Neurochirurg i małoinwazyjne zabiegi neurochirurgiczne

Neurochirurgia to bardzo szeroka dziedzina medycyny, która obejmuje mózg, kręgosłup, a także nerwy obwodowe. Lekarz neurochirurg nie ma prostego zadania – musi być trochę chirurgiem, trochę neurologiem i ortopedą, czasem nawet pediatrą, geriatrą czy anestezjologiem. Zajmuje się m.in. chorobami naczyniowymi, neuroonkologią, neuroortopedią, neurochirurgią czynnościową, a także leczy urazy głowy i rdzenia kręgowego. To ostatnie schorzenie dotyczy ogromnej populacji ludzi. Urazy kręgosłupa, ból pleców, uszkodzenia dysku… to choroby, z którymi najczęściej spotyka się dziś neurochirurg. W wielu przypadkach leczenie zachowawcze nie pomaga i konieczne są wtedy zabiegi neurochirurgiczne, które umożliwią pacjentowi powrót do normalnego funkcjonowania i wykonywania codziennych obowiązków.

W obecnych czasach do tego typu zabiegów neurochirurg wykorzystuje najnowsze technologie medyczne i stosuje małoinwazyjne operacje, które umożliwiają pacjentom szybki powrót do zdrowia i minimalizacje ewentualnych powikłań.

Na czym polega małoinwazyjność?

Głównym założeniem takich zabiegów jest zminimalizowanie rany pooperacyjnej, a co za tym idzie, zmniejszenie krwawienia, a także bólu i obrzęku, który towarzyszy nam po operacji. Dzięki tej metodzie skraca sie więc czas rekonwalescencji, a pacjent dużo szybciej powraca do sprawności i aktywności sprzed zabiegu. W czasie zabiegu neurochirurg używa mikroskopów i endoskopów, dzięki czemu nie musi otwierać powłok skórnych na taką skalę, jak ma to miejsce w klasycznej chirurgii. Zakres zabiegów możliwych do przeprowadzenia jest w zasadzie taki sam jak w przypadku chirurgii klasycznej. Dzięki małoinwazyjnym zabiegom możemy wykonać m.in.: laminotomię, foraminotomię, mikrodyscektomię, termonukleoplastykę czy przezskórną laserową dekompresję dysku.

Najważniejsze korzyści dla pacjenta, które można wymienić dzięki zastosowaniu małoinwazyjnych metod, to:

  • mniejsze dolegliwości bólowe po operacji,
  • zmniejszone ryzyko zakażenia,
  • znacznie mniejsza utrata krwi,
  • krótszy pobyt pacjenta w szpitalu,
  • mniej widoczne blizny pooperacyjne,
  • szybszy powrót do zdrowia.

W ostatnich latach można zaobserwować wielki postęp chirurgii kręgosłupa. Małoinwazyjne zabiegi to tak naprawdę wiele korzyści nie tylko dla pacjenta, ale i samego lekarza.

Więcej na temat neurochirurgii na stronach Medicover

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.