Obóz żeglarski – naucz się pływać

Szukając pomysłu na wakacje dla dziecka warto pomyśleć o propozycji, która rozwinie je i da nowe umiejętności. Jednym ze sposobów na wartościowe spędzenie wakacji jest obóz żeglarski. Jest to nauka nie tylko obsługi łodzi, ale także dyscypliny, odpowiedzialności i współpracy.

Obóz żeglarski, a kurs żeglarski

Obozy żeglarskie przybierać mogą różne formy. Mogą być to wyjazdy typowo rekreacyjne organizowane w formie stacjonarnej, mogą być rejsami po jeziorach lub po morzu, a także mogą być kursami, które dają konkretne uprawnienia. W zależności od umiejętności, doświadczeń i chęci warto wybrać najbardziej odpowiednią formę.

W pierwszym przypadku baza żeglarska to stanica z pomostem i łódkami, z których uczestnicy korzystają podczas codziennych zajęć, ale śpią w domkach oraz namiotach na lądzie. Podczas rejsów zdarza się spanie w marinach, ale w kajutach na łódkach.

Kursy żeglarskie to poza rozrywką bardzo dużo nauki. Podczas takiego wyjazdu uczestnicy spędzają czas nie tylko na aktywnościach na wodzie, ale mają także wykłady, a na koniec egzaminy – teoretyczny i praktyczny. Pozytywne ukończenie takiego kursu daje jednak możliwość samodzielnego prowadzenia jachtu. Kursy organizowane są dla starszej młodzieży – od co najmniej 14 lat. Pod okiem doświadczonych instruktorów przekazywana jest solidna porcja umiejętności.

Obóz żeglarski – nie ma czasu na nudę

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z obozem rekreacyjnym, czy z kursem na żeglarza, wyjazd na łódki to wypoczynek aktywny i wypełniony po brzegi. Po dosyć wczesnej pobudce i śniadaniu następuje przygotowanie jachtu do wypłynięcia. Na wodzie spędza się kilka godzin. Po dosyć wczesnej pobudce i przygotowaniu śniadania trzeba przygotować jacht do wypłynięcia. Na łódce spędza się zazwyczaj kilka godzin i nie polegają one tylko na podziwianiu pięknych widoków, ale każdy jest zaangażowany w sterowanie żaglami. Przybicie do kei nie oznacza od razu czasu wolnego – sklarowanie wszystkiego i uprzątnięcie jachtu jest codziennym obowiązkiem. Potem następuje czas na kolację i wieczorne ognisko, czyli relaks. Ze względów bezpieczeństwa, ale także ze względu na współodpowiedzialność za wszystko obozy żeglarskie wymagają solidnej dyscypliny.

Takie wyjazdy organizowane są przez różnorodne firmy i biura podróży. Warto przez puszczeniem dziecka na obóz sprawdzić kompetencje kadry i doświadczenie biura. Jak wszystko jest ok, to taki obóz na pewno będzie niezapomnianą przygodą dla dziecka.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.