Obrazy nowoczesne – jak je rozpoznać?

Można powiedzieć, że sztuka towarzyszy człowiekowi już od samego momentu pojawienia się go na ziemi. Czym bowiem były malowidła na ścianach jaskiń jak nie pewną bardzo prymitywną formą malarstwa? Na przestrzeni wieków sztuka malarska zmieniała się i była tworzona na różne sposoby. Malarzom przyświecały też różne idee, które starali się wcielać w życie. Obrazy, które powstają obecnie, zaliczane są do sztuki współczesnej, nazwanej również sztuką nowoczesną.

Zaczęła się ona kształtować już po drugiej wojnie światowej. Najwięcej czerpie z takich kierunków w sztuce jak: abstrakcjonizm, surrealizm czy konstruktywizm. Ciągle jednak pojawiają się w niej nowe trendy. Obecnie malarze często odchodzą od koncepcji czysto estetycznych i starają się jak najlepiej wyrazić siebie, swoje wizje oraz to, jak widzą świat.

Poniżej zostaną opisane wybrane kierunki/trendy we współczesnej sztuce.

Pop-art – niewątpliwie jedną z najbardziej popularnych postaci kojarzonych z tym stylem w sztuce jest Andy Warhol. Artyści tworzący w tym stylu czerpią inspiracje z otaczającej ich kultury masowej. Na obrazach często pojawiają się przedmioty codziennego użytku, popularne produkty czy sławne postacie.

Hiperrealizm – jak sama nazwa wskazuje, artyści tworzący w tym stylu dążą do tego, żeby ich dzieła jak najlepiej oddawały rzeczywistość. Przejawia się to tym, z obrazów i rysunków stworzonych przez artystów tworzącym w tym obszarze, nie da się odróżnić od zdjęć wykonanych aparatem fotograficznym.

Op-art – czyli sztuka optyczna. Polega na wykorzystaniu iluzji optycznej, by wywołać u odbiorcy określone wrażenia. Malarze tworzą głównie odpowiednie kombinacje linii i kształtów, które potrafią wywoływać efekt iluzji.

Informel – zwany również sztuką bezkształtną. Nie ma w nim reguł kompozycyjnych. Malarz tworzy przy pomocy barwnych plam i linii, tak by powstawały trudne do sklasyfikowania niegeometryczne kształty.

To tylko niektóre z kierunków i trendów, jakie można zaliczyć do sztuki nowoczesnej. Każdy artysta tak naprawdę tworzy swój jedyny i niepowtarzalny styl. Często malarze współcześni wystawiają swoje obrazy na aukcje lub tworzą je na zamówienie. Jeżeli więc chcesz w swoim salonie zawiesić jakiś nowoczesny obraz, wystarczy, że odnajdziesz artystę, który stworzy go dla ciebie.

Czytaj więcej na: obrazy nowoczesne

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.