Ocynkowane ogrodzenia – jak to się robi?

Ogrodzenie może występować w postaci siatki metalowej, drewnianego płotu lub też prętów metalowych oraz innych elementów. Siatki ogrodzeniowe są produkowane z drutów ocynkowanych. Mogą mieć one różne kolory, jednak przede wszystkim powinny się cechować znaczną wytrzymałością. Istnieje również siatka leśna służąca do ogradzania lasów oraz miejsc budowy i innych obszarów. Jednym z typów ogrodzeń są ogrodzenia palisadowe. Mają one specjalny design, przypominający palisadę drewnianą. Ocynkowanie blachy zabezpiecza przed rdzą.

Już w XIV wieku wyprodukowano w Niemczech po raz pierwszy ocynkowaną blachę. Wytwarzano ją poprzez ocynowanie na gorąco. Blachę najpierw odtłuszczano za pomocą kwasów i poddawano obróbce topnikami. Następnie zanurzano ją w płynnej kąpieli cynowej. Roselaur i Boucher zbudowali w tym celu duże wanny galwaniczne, w których zawieszone są poddane wcześniejszej obróbce mechanicznej lub chemicznej żeliwne katody. Roztwór kąpieli zawiera sole cynowe np. siarczan cynawy, lub chlorek cynawy, w których jony cyny tworzą na przedmiotach cienką powłokę. Stanowi ona warstwę ochronną przed korozją.

ogrodzenia

Stal niklowa Wolfa odznacza się jak wszystkie stopy z niklem wysoką odpornością na korozję. Wykazuje ona też większą ciągliwość i wytrzymałość niż zwykła stal. Przeznaczona do ocynkowania stalowa blacha , bądź też inaczej uformowane części stalowe, muszą być najpierw wyczyszczone do połysku. Potem odtłuszcza się je w kwasie (np. rozcieńczonym kwasem siarkowym). Następnie zanurza się blachę w roztworze salmiaku i w końcu w silnie ogrzanej kąpieli cynkowej. Działanie salmiaku oczyszcza powierzchnię blachy i umożliwia kontakt między blachą i ciekłym cynkiem. Dzięki temu ocynkowaniu blachy, z której produkuje się ogrodzenia są wystarczająco zabezpieczone przez zniszczeniami oraz innymi niekorzystnymi czynnikami.

Trwałość i wyrazistość ogrodzenia stanowi o jego skuteczności. Dzięki temu właściciel posesji może się czuć bezpiecznie, wiedząc że ogrodzenie go dobrze chroni. Estetyczne ogrodzenie stanowi też dobrą wizytówkę posiadłości. A zatem warto korzystać z szerokiego wyboru rozmaitych wzorców ogrodzeń, jakie są dostępne na rynku. Dokonanie wyboru konkretnego wzorca powinno zależeć od czynników estetycznych, zaś samo ogrodzenie powinno się dobrze komponować z wystrojem domu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.