Odkurzacze centralne

Odkurzacze centralne są coraz częstszym wyborem wielu ludzi budujących domy. Jest to dość drogi, lecz bardzo przydatny wynalazek. Bowiem nie ma chyba osoby, która wypowiedziałaby zdanie: lubię ciągać za sobą dużą, ciężką maszynę aby uczynić mój dom czystym.

Dzięki odkurzaczom centralnym, jedyne co człowiek musi przenieść to dość długa, lecz lekka rura, którą brudy odsysane będą do zbiornika zlokalizowanego najczęściej w piwnicy, bądź garażu. Jest to dosyć sensowna alternatywa dla przestarzałych machin, podczas używania których musimy męczyć się nie tylko z kablami, ale również wymianą worków, bądź częstym czyszczeniem zbiorników.

Głównym minusem jest niestety cena. Za pieniądze, które wydaje się na odkurzacz centralny można by było kupić jeden odkurzacz do każdego pokoju, w mieszkaniu stu metrowym. Koszty eksploatacji odkurzaczów centralnych również nie należą do jego zalet. Filtry, jak i worki do takiego urządzenia mają cenę co najmniej wygórowaną. Cena serwisowania również nie należy do najniższych. Użytkownicy często skarżą się na zatkane rury, których niestety nie da się tak łatwo odetkać ręcznie, jak w przypadku odkurzaczy tradycyjnych. Jako iż odkurzacze centralne (zob. Variovac POLSKA) nadal są rzadkością w Polsce, ceny serwisantów są mocno wygórowane, a bez tego niestety zostalibyśmy w domu bez odkurzacza, gdyż prywatne serwisowanie takiego systemu może skończyć się dla niego tragicznie i narazić użytkownika na jeszcze wyższe koszty serwisu.

Główną zaletą, potwierdzaną przez wszystkich użytkowników jest definitywnie cicha praca odkurzaczy centralnych. Hałas, który powodowany jest zwykłymi odkurzaczami bardzo często jest nieznośny, natomiast poprzez fakt, iż główna „machina” napędzająca odkurzacze centralne bardzo często nie znajduje się w odkurzanym pomieszczeniu. Dużym plusem takiego wynalazku jest to, iż powietrze odkurzane wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku, nie natomiast do odkurzanego pomieszczenia, poprzez co pyły, które przedostają się przez filtry, tak czy siak wydmuchiwane są na zewnątrz i nie osiadają z powrotem.

Z powyższych rozważań widać, iż głównym problemem takich systemów jest cena, zarówno samego urządzenia, jak i serwisowania i akcesoriów takich jak filtry czy wkłady, które niestety trzeba często wymieniać. Jeśli jednak nie narzekamy na brak funduszy, można śmiało w taki odkurzacz zainwestować, gdyż jest to definitywnie duże udogodnienie w codziennym życiu. Czyszczą one lepiej, są dużo cichsze od tradycyjnych odkurzaczy, dlatego nie trudno stwierdzić, iż jest to zdecydowanie dobry krok technologii. Należy tylko poczekać na popularyzację odkurzaczy centralnych, a ich cena najprawdopodobniej zacznie spadać.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.