Odwierty pod pompy ciepła, czyli ciepło z gruntu

Pompą ciepła nazywamy urządzenia, które pozwalają na czerpanie energii niskotemperaturowej z ziemi. Dodatkowo tego typu urządzenia, przekształcają energię pozyskaną, na energię służącą do ogrzania naszego domu.

Ciepło z ziemi

Ziemię możemy porównać do jednego wielkiego akumulatora, który przez wiosnę, lato i jesień, gromadzi w sobie pokłady energii cieplnej. Energia ta bierze się po prostu z nasłonecznienia oraz opadów deszczu. Zgromadzona energia sprawia, że zimą poniżej tzw. linii zamarzania gruntu, panuje temperatura dodatnia. To właśnie tę energię, możemy przy pomocy specjalnych pomp cieplnych, przekształcić na ciepło wysokotemperaturowe, służące do ogrzewania np. domu.

Temperatura gruntu może być różna, jednak zazwyczaj do różnego rodzaju obliczeń, przyjmuje się, że wynosi ona zero stopni Celsjusza. Właśnie taką wartość przyjmuje się, gdy chcemy obliczyć sprawność danej pompy cieplnej. Z takiej stosunkowo niskiej temperatury, pompy cieplne dostępne na naszym rynku, potrafią wytworzyć ciepło ok. 30 stopni Celsjusza.

Budowa pompy

Pompa cieplna składa się z dwóch wymienników ciepła. Są to skraplacz i parowacz. Dodatkowymi elementami są sprężarka oraz zawór rozprężny. Z jednej strony mamy więc źródło ciepła niskotemperaturowego, które ogrzewa gaz. Gaz ten przepływa przez wymiennik, a gdy jego temperatura wynosi ok. 0-2 stopni Celsjusza, uruchomiona zostaje sprężarka, z dużym ciśnieniem. Sprężarka powoduje znaczny przyrost temperatury gazu sięgający nawet ok. 130 stopni. Po drugiej stronie natomiast znajduje się wymiennik, który odbiera temperaturę i transportuje ją do instalacji grzewczej. Do działania tego układu potrzebny jest również prąd elektryczny.

Długość życia pompy cieplnej

Jeżeli zdecydujemy się na montaż pompy cieplnej na naszej działce, musimy pamiętać o okresowych przeglądach. Dzięki temu nasza pompa będzie mogła nam służyć nawet 30 lat. Jest to więc bardzo dobry wynik, jeżeli porównamy go do kotłów gazowych, które są w stanie pracować ok. 10 lat.

Czytaj więcej na: odwierty pod pompy ciepła śląsk

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.