Odzyskiwanie danych, czyli co zrobić, gdy uszkodzimy pamięć

odzyskiwanie danych katowice

Komputery, tablety, smartfony to tylko niektóre urządzenia, które korzystają z pamięci, by zapisywać i odczytywać dane. Każde z tych urządzeń może być narażone na uszkodzenia w tym utratę zapisanych w pamięci danych. Nic więc dziwnego, że odzyskiwanie danych jest w dzisiejszych czasach coraz bardziej pożądaną usługą.

Utrata danych grozi prawie każdemu z nas. Nawet upadek z niedużej wysokości może wywołać stosunkowo duże problemy. Dane możemy także utracić poprzez błędy w oprogramowaniu.

Uszkodzenia fizyczne

Dochodzi do nich w momencie, kiedy urządzenie lub nośnik danych ulega awarii wywołanej upadkiem, lub innym rodzajem zniszczenia. W tego typu sytuacjach odzyskiwanie danych wiąże się z przekazaniem sprawy do specjalistów, w domowych warunkach ciężko bowiem będzie przywrócić pożądane pliki. Uszkodzeniu ulec mogą różne mechaniczne elementy pamięci, co w efekcie powoduje utratę danych. Uszkodzenia fizyczne możemy podzielić na:

  • uszkodzenia mechaniczne np. dekalibracja mechaniczna,
  • uszkodzenia elektroniczne np. uszkodzenie modułu elektroniki zewnętrznej.

Uszkodzenia logiczne

Dane mogą zostać utracone również w wyniku błędów logicznych. Polega to na naruszeniu integralnej struktury danych, które są zapisane na danym nośniku pamięci. Tego typu uszkodzenia mogą być wynikiem ataku wirusów lub mogą wystąpić w wyniku błędów oprogramowania. Możemy do nich doprowadzić np. przy próbie formatowania dysku lub innych operacji, które zakończą się niepowodzeniem. Uszkodzenia logiczne najczęściej dzielimy na:

  • uszkodzenia systemu plików,
  • uszkodzenia systemu operacyjnego,
  • uszkodzenia logiczne powstałe w wyniku błędu użytkownika.

Odzyskiwanie danych

Nikogo nie powinien dziwić więc fakt, że odzyskiwanie danych jest obecnie jedną z bardziej dochodowych usług. O ile w przypadku prostych uszkodzeń logicznych jesteśmy w stanie sami odzyskać utracone dane przy pomocy programów komputerowych, to w przypadku poważniejszych uszkodzeń, głównie fizycznych musimy udać się do specjalistycznego laboratorium. Tylko w takim miejscu eksperci są w stanie odzyskać dane z naszego dysku lu innego urządzenia z pamięcią. Odzyskiwanie danych to usługa, którą znajdziemy w większości dużych miast takich miastach jak np. Warszawa, Kraków, Katowice.

Czytaj więcej na: odzyskiwanie danych Katowice

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.