Odzyskiwanie danych z dysku i innych nośników

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku

Na komputerze przechowujemy mnóstwo danych, zarówno prywatnych, jak i związanych z pracą. Przy czym dane można oczywiście umieszczać także na innych nośnikach – kartach pamięci, dyskach zewnętrznych, płytach CD, pendrive’ach, a także telefonach komórkowych – w końcu smartphone to tak naprawdę komputer z opcją rozmowy lub wysłania smsa. Niezależnie jednak od nośnika, utrata danych jest zawsze przykra, czasem bolesna, a niekiedy może spowodować znaczne problemy.

Ratunku! Gdzie moje dane?

Wiele osób na pewno doświadczyło takiej sytuacji, gdy dysk tuż po uruchomieniu komputera lub w trakcie jego pracy zaczyna piszczeć lub brzęczeć. Może się też zdarzyć, że system operacyjny informuje użytkownika, że dysk uległ uszkodzeniu. W każdym przypadku komputer bezwzględnie należy wyłączyć i nie włączać ponownie. Tylko co z danymi, które miały na przykład posłużyć do wykonania projektu do pracy albo też do napisania pracy semestralnej? Na szczęście niekoniecznie muszą one zniknąć bezpowrotnie.

Profesjonalne odzyskiwanie danych

Aby odzyskać zasoby znajdujące się na dysku, trzeba zwrócić się do firmy, która profesjonalnie się tym zajmuje. Profesjonalnie, czyli posiada odpowiednio wyposażone laboratorium i wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów. Wszelkie amatorskie działania mogą bowiem spowodować, że odzyskiwanie danych stanie się trudniejsze, albo w ogóle niemożliwe. Jeżeli tylko dysk ulegnie awarii, należy skontaktować się z taką firmą (np. tu: odzyskiwanie danych Łódź) i postępować według zaleceń.

Procedura odzyskania danych

Przed przekazaniem dysku zwykle trzeba wypełnić odpowiedni formularz. Jest on bardzo ważny, gdyż im więcej informacji otrzyma centrum odzyskiwania danych, tym lepiej. Następnie dysk (czy inny nośnik) należy dostarczyć osobiście lub poprzez kuriera. Firma dokonuje ekspertyzy dostarczonego dysku, szacuje koszt usługi, jaką jest odzyskiwanie danych w konkretnym przypadku, i kontaktuje się z klientem. Jeżeli zaakceptuje on wycenę, specjaliści przystępują do odzyskiwania danych. Zapisują je na nowym, czyli nieuszkodzonym nośniku, który wraz ze starym przekazują klientowi. Przywrócone dane zostają przez firmę skasowane w ciągu siedmiu dni lub od razu (na życzenie klienta).

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.