Okna plastikowe czy drewniane?

okno drewnianeDuża część społeczności uważa, że w dzisiejszych czasach wybór materiału, z którego wykonane są okna jest oczywistością. Wywołane jest to głównie skojarzeniami drewnianych okien z tymi, z którymi masowo mieliśmy do czynienia kilkanaście lat temu. Wbrew tym wszystkim odczuciom, wybór między drewnem a plastikiem obecnie nie musi wcale być łatwy, a zasadniczą rolę odgrywa coraz częściej gust, a nie jakość.
Dostępne na rynku okna drewniane są w swojej konstrukcji i budowie bardzo podobne do ich plastikowych odpowiedników. Posiadają zarówno te same szyby, jak i okucia i uszczelki. Liczne podobieństwa powodują, że obydwa rodzaje nie różnią się zbyt wiele ani szczelnością, ani parametrami akustycznymi, ani też możliwościami wentylacyjnymi. Co więc powinno mieć decydujący wpływ na wybór typu odpowiedniego dla naszego domu?

Po pierwsze, okna należy dostosować zarówno do wyglądu wnętrza pomieszczenia, jak i do własnych preferencji oraz odczuć. Niektórzy uważają, że drewniane ramy upiększają mieszkanie i nadają mu przytulny charakter. Ważne jest, by okna nie odbiegły przesadnie od wystroju i kolorystyki pokoju, więc dopasowanie ich do mebli wcale nie jest głupim pomysłem.
Trzeba też pamiętać, że o drewno trzeba bardziej dbać, niż o tworzywo sztuczne. Tak więc decydując się na okna drewniane, nie można zapominać o konieczności ich konserwacji. Czyszczenie plastikowych ram jest rzecz jasna łatwiejsze i szybsze.

Jeśli chodzi o ceny, plastikowe ramy z reguły są tymi tańszymi, co w znaczący sposób wpłynęło na ich wysoką popularność. Wykonanie sztywnej konstrukcji z drewna wcale nie jest tanim zabiegiem, co musi wpłynąć na większe koszty okien wykonanych z tego materiału. Jednak różnice te wcale nie są na tyle duże, by zniechęcać do siebie osoby zainteresowane bardziej żywymi kolorami ram. Tak więc w wyborze typu okien najlepiej kierować się ich parametrami, jak również własnymi odczuciami i gustem.
Autor: www.milewski.com.pl

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.