Paliwo do biokominków powinno być bezwonne

Wiele osób zastanawia się, jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru biopaliwa do biokominka. Padają pytania, czy kierować się wówczas bardziej ceną, czy bardziej jakością? A  może można mieć i jedno, i drugie?

Niestety, jednego i drugiego raczej nie znajdziemy w jednym płynie grzewczym. Oczywiście, nie mówimy to o kwotach z kosmosu, kiedy mamy na myśli, że dobre jakościowo paliwo nie może być tanie. Chodzi po prostu o to, że nie może być bioetanolem z niskiej półki, bo ciężko w takim wypadku mówić zazwyczaj o dobrej jakości.

Cały bowiem szkopuł w tym, że każde paliwo do biokominków stworzone zostało z nieco innych substancji chemicznych. I oczywiście, chociaż podstawowym składnikiem pozostaje etanol, to jest on uzyskiwany niekiedy w nieco inny sposób.  Dobry płyn powinien być otrzymywany tylko i wyłącznie z surowców naturalnych. Wtedy jest niemal w stu procentach odwodniony, co ma ogromne znaczenie dla procesu spalania. Produktami ubocznymi w trakcie spalania powinny być tylko dwutlenek węgla – i to w bezpiecznych dla zdrowia, a wobec tego niewielkich ilościach, oraz para wodna, która delikatnie nawilża powietrze.

Ponadto, porządne biopaliwo odznacza się wysoką kalorycznością, co zapewnia długi okres spalania. Wydajność jest bowiem jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o jakości paliwa. Co bowiem z tego, że kupimy paliwo o połowę tańsze od lepszego, skoro będzie on się spalał o połowę szybciej? Na wy bór bioetanolu trzeba zatem patrzeć wielotorowo i szeroko.

Jeżeli płyn grzewczy nie zawiera acetonu, to również jest argument za tym, aby przykuł on naszą uwagę. Jest to bowiem argument również za tym, że nie będziesz wydzielał on przykrych, nieprzyjemnych dla nozdrzy, zapachów. Bezwonność jest bowiem kolejnym kryterium, które świadczy o wysokiej jakości paliwa.

Jeszcze innym jest fakt, że nie zostawia on na biokominku śladów sadzy i popiołu, ponieważ płyn wysokiej jakości, jak powiedzieliśmy, niemal nie wytwarza podczas spalania żadnych substancji ubocznych.

 

 

 

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.