Gdzie pasują lampy nowoczesne?

Lampy nowoczesne to także żyrandole

Elementy wyposażenia wnętrz można najogólniej podzielić na klasyczne i nowoczesne. Do tej drugiej grupy zaliczają się z kolei meble, lampy, obrazy itd. mające nie więcej niż kilkadziesiąt lat, chociaż raczej należałoby powiedzieć, że nowoczesny styl odnosi się do sprzętów z dwudziestego pierwszego wieku. Jeśli chcesz wiedzieć, do jakich wnętrz pasować będą lampy nowoczesne i gdzie najlepiej je zawiesić, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

Lampy nowoczesne – charakterystyka

Istnieje kilka cech, na podstawie których można łatwo stwierdzić, że mamy do czynienia z lampami nowoczesnymi. Ten rodzaj opraw świetlnych wyróżnia się prostym, a niekiedy minimalistycznym wręcz designem. Są niemal zupełnie pozbawione ozdób. Dominują formy geometryczne i raczej dynamiczne niż łagodne linie. Jeszcze bardziej charakterystyczne są materiały, z których takie meble się wykonuje. Najczęściej stosowane to stal, aluminium, mosiądz, chrom i inne metale, surowe drewno, szkło, kamień, papier. Niekiedy kształt takich lamp jest bardzo zaskakujący, przypominać może bowiem np. kokon lub bliżej nieokreśloną bryłę.

Lampy nowoczesne – aranżacja

Surowe w swej formie, lampy nowoczesne raczej nie odnajdą się w bogato zdobionych wnętrzach. Stworzone są po to, by uzupełniać pomieszczenia urządzone w stylu modernistycznym i industrialnym, pozbawionych ozdób i opartych na prostocie. Takie proste lampy świetnie pasują np. do wnętrz w stylu skandynawskim. Najprostsze lampy industrialne to po prostu gołe żarówki zwisające z sufitu lub osadzone na metalowym stelażu.

Rodzaje lamp nowoczesnych

Lampy modernistyczne zazwyczaj należą do jednej z dwóch kategorii: wiszących lamp sufitowych lub stojących lamp podłogowych. Nieco rzadziej spotyka się kinkiety i plafony. Do lamp takich pasuje każdy rodzaj żarówek, ale szczególnie dobrze prezentują się nowoczesne świetlówki. Warto też pamiętać o tym, że do opisywanej kategorii pasuje zdecydowana większość opraw świetlnych LED.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.