Piec gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

piec gazowy jednofunkcyjny

Sezon grzewczy niedawno się skończył, jest to dobry czas na podsumowanie wydatków za ogrzewanie. Jeżeli ciągle wydają nam się one za wysokie, może warto pomyśleć o jakiś zmianach? Wymiana pieca na nowy bardziej oszczędny może być dobrą inwestycją, która zwróci się nam na przestrzeni kilku kolejnych lat. Jaki piec warto wybrać? Kilka wskazówek w dalszej części artykułu

Piece gazowe i piece na paliwa stałe

Obecnie dwoma najpopularniejszymi rodzajami pieców są piece gazowe oraz piece na paliwa stałe, Jak nie trudno się domyślić te pierwsze zasilane są gazem natomiast drugie paliwami stały takimi jak wegiel czy drewno. Każdy z tych pieców ma swoje wady i zalety, które warto znać. Piece gazowe są na pewno dużo wygodniejsze, natomiast te na paliwa stałe bardziej oszczędne, choć nie jest to reguła. Często różnice w cenach ogrzewania są tak niewielkie, że nie warto się nimi specjalnie kierować i lepiej postawić na naszą wygodę.

Piec gazowy jednofunkcyjny

Ten rodzaj pieca zapewnia nam ciepło, ale nie podgrzejemy przy jego pomocy wody, przynajmniej bezpośrednio. Jest on polecany do domów jednorodzinnych, gdzie instalacje grzewcze są dość rozległe. Często w tego typu piecach wykorzystuje się zjawisko kondensacji, czyli skraplania, które zwiększa sprawność urządzenia.

Piec gazowy dwufunkcyjny

Oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest dostarczanie ciepłą zimą, przy pomocy tego kotła ogrzejemy również wodę. Woda w tego rodzaju urządzeniach jest podgrzewana najczęściej w sposób przepływowy. Oznacza to, że nie jest ona nigdzie gromadzona, a ogrzewa się ja w momencie, kiedy następuje jej pobór. Jeżeli więc do naszego domu nie jest podpięta sieć wodociągowa, zapewniająca ciepłą wodę, warto skorzystać właśnie z tego rozwiązania.

Piec na pellet/ekogroszek

Są to obecnie jedne z najbardziej ekologicznych pieców dostępnych na rynku. Potrafią zredukować ilość substancji powodujących smog nawet o 96%. Jeżeli więc zależy nam na byciu jak najbardziej eko, powinniśmy zastanowić się nad zakupem właśnie tego typu pieca. Są one również dość tanie w utrzymaniu. Ich największą wada jest jednak to, że musimy gromadzić paliwo przed zimą i gdzieś je magazynować, a później co jakiś czas dokładać do urządzenia.

Czytaj więcej na: piec gazowy jednofunkcyjny

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.