Piec koza – czyli piec wolnostojący

piec koza

Koza to nie tylko zwierze. To również potoczna nazwa, określająca piec wolnostojący. W tym wpisie omówimy pokrótce ten typ pieca i powiemy, jakie ma zalety.

Wyobraźmy sobie z sytuacje, że od zawsze marzyliśmy o tym, żeby patrzeć się na płonący w kominku ogień. Problem w tym, że nie posiadamy komina i z jakichś względów nie możemy go mieć. Co wtedy zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest właśnie kupienie „kozy”. Kozę możemy postawić w dowolnym miejscu w domy, byle tylko zapewnić jej połączenia do jakiegoś ujścia dymu. Koza nie wymaga też tak dużo miejsca, jak kominek, który zazwyczaj dodatkowo trzeba jeszcze obudować.

Piece wolnostojące mają zamkniętą komorę spalania i są w stanie ogrzać nawet do 100 m2. Kozy możemy kupić w wariantach bardziej tradycyjnych albo bardziej nowoczesnych. Dostępne są również takie modele kóz, które umożliwiają pieczenie i gotowanie. Sprawność pieców wolnostojących jest porównywalna do tradycyjnych, lecz w porównaniu z nimi można je przestawić w inne miejsce w razie takiej potrzeby.

Kozy zazwyczaj produkowane są z dwóch rodzajów materiałów: stali i żeliwa.

Piece żeliwne

Zwykle mają dość klasyczną formę i ozdobione są różnymi dekoracyjnymi motywami i dodatkami. Wnętrze takiego pieca wyłożone jest specjalną cegłą szamotową. Dzięki niej nawet po wygaśnięciu piec dłużej trzyma ciepło. Zazwyczaj kozy wykonane z żeliwa dostępne są w wielu różnych kolorach.

Piece stalowe

Od żeliwnych różną się tym, że mają mniejsze możliwości akumulacyjne. Jest to spowodowane, mniejszą grubością ich ścian. Oddają one ciepło zaraz po rozpaleniu, a w momencie wygaśnięcia bardzo szybko przestają to robić. Do ich zalet należy jednak to, że są dużo lżejsze od pieców żeliwnych.

Łatwe w obsłudze

Kozy są piecami łatwymi w obsłudze i wygodnymi. W większości przypadków posiadają one regulacje mocy, dzięki czemu, możemy zmieniać wydajność ich pracy. Wiele modeli kóz posiada również wygodne pojemniki z pokrywą, do których wlatuje zbędny popiół. Dzięki temu możemy łatwo dbać o czystość naszej kozy.

Czytaj więcej na: piec koza

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.