Piec koza – kiedy jest dobrym wyborem?

Piec koza

Decyzja o tym, na jakie urządzenie grzewcze się zdecydować, jest naprawdę niełatwa. Warto więc bliżej przyjrzeć się kilku sposobom ogrzewania, a także urządzeniom, które są w tym celu wykorzystywane. Jednym z najbardziej tradycyjnych źródeł ciepła w naszych domach są piece typu koza. Okazuje się, że mimo sporej konkurencji ze strony nowocześniejszych technik, te niewielkie piecyki wciąż mają się całkiem dobrze na rynku i decyduje się na nie niemało osób.

Piec koza – co to takiego?

Piec koza jest rodzajem pieca wolnostojącego. Oznacza to dużą dowolność w jego umiejscawianiu. Stalowe lub żeliwne elementy budujące te piece tworzą zamknięte palenisko, w którym spalane są paliwa stałe. Zazwyczaj jest to drewno, rzadziej pelet lub brykiet. Piec taki może być wyposażony w dodatkowe akcesoria, jak na przykład półeczka z kafli, którą można wykorzystać do podgrzewania czegoś.

Piec koza – gdzie go ustawić?

Tego rodzaju piecyk, choć bardzo prosty w budowie, odznacza się dużymi walorami estetycznymi. Dotyczy to zwłaszcza modeli wykonanych z żeliwa, które można formować w ornamenty i inne zdobienia. Ale też kozy stalowe mają swój urok i pasują szczególnie do nowoczesnych wnętrz. Piec koza najlepiej będzie wyglądać w salonie, w reprezentacyjnym miejscu. Trzeba je odpowiednio przygotować. Przede wszystkim istotne jest zachowanie bezpiecznej strefy wokół pieca, gdyż jego obudowa osiąga wysoką temperaturę. Ponadto podłoże. Na którym stanie piec, należy wyłożyć materiałem niepalnym. Może nim być kamień, szkło albo cegła klinkierowa. Sam montaż jest stosunkowo prosty i szybki.

Piec koza – kiedy go wybrać?

Omawiany typ pieca można potraktować jako substytut kominka w miejscach, gdzie niemożliwe jest jego zainstalowanie. To dobra opcja dla osób, które lubią podziwiać płonące drewno, ale nie chcą tracić miejsca w salonie na pokaźnych rozmiarów kominek. Piec typu koza bardzo ładnie wkomponowuje się w już istniejący wystrój, a do tego by go ustawić nie trzeba mocno ingerować w aranżację. Nie zapominajmy, że piec ma przede wszystkim grzać i z tego zadania koza wywiązuje się bardzo dobrze, zwłaszcza modele zrobione z żeliwa.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.