Pielęgnacja ogrodu i sadu

Miłośnicy naturalnych warzyw i ziół uwielbiają eksperymentować w swoich ogrodach. Różnorodność na naszych działkach jak najbardziej jest wskazana. Dlaczego? Każdy ogród i każdy sad, posiada własną, indywidualną glebę, dlatego roślinność powinna być różna. Każda roślina ma inne wymagania, dla niektórych warzyw wskazana jest żyzna gleba, dla innych roślin podłoże może być mniej wartościowe.

Sadownicy doskonale wiedzą co uprawiać na swojej działce. Bardzo popularne ostatnimi czasy są różne odmiany jabłonki czy śliwy, ale godna uwagi jest także borówka amerykańska w naszych ogrodach są coraz bardziej wyszukane. Spowodowane jest to tym, iż różnego rodzaju rośliny można sprowadzać z zagranicy.

borówka amerykańska sadzonki

Pielęgnacja sadu i ogrodu nie jest trudnym i czasochłonnym zajęciem. Należy pamiętać o tym, które rośliny wymagają większej uwagi o danej porze roku. Jabłonki, grusze czy śliwy nie wymagają dużej uwagi. Podobnie wygląda sytuacja z takimi krzewami jak malina czy borówka amerykańska sadzonki takich krzewów zazwyczaj zakopujemy w glebie na jesień i systematycznie nawozimy.
Sad musi być regularnie czyszczony. Podcinanie gałęzi, nawożenie czy grabienie liści to prace pielęgnacyjne, które należy obowiązkowo wykonać. Podobnie jest z ogrodem. Jednak warto pamiętać o tym, że kwiaty są znacznie bardziej wymagające niż drzewa i krzewy owocowe. W ogrodzie należy przycinać trawnik, by nie zabierał on zbyt wiele miejsca i światła. W sadzie trawa może rosnąć nawet do kolan, gdyż krzewy są bardziej trwałe i mniej wymagające.

Czarna porzeczka czy aronia może spokojnie rosnąć w wysokiej trawie, podobnie jak agrest czy borówka amerykańska krzewów na jesień należy zaznaczyć kolorową wstążką czy patykiem, by po zimie wiedzieć, gdzie został zasadzony krzew. Jednak rośliny te, nie wymagają specjalnej pielęgnacji czy pielenia. Wystarczy ograniczyć się do przycięcia gałązek, nawożenia i zbioru owoców. Bardzo istotne jest to, by plony z drzew i krzewów zebrać w odpowiedniej porze, tak by były dojrzałe.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.