Pierwsze kroki w budowie własnego domu

Dużo osób posiada marzenia o własnym domu. Mniejszy lub też duży, z ogródkiem czy też bez. Jednakże aby te marzenia stały się rzeczywistością trzeba stawić czoło różnym zadaniom ale też czasem przeciwnościom, które czają się na nas na każdym kroku. Poniżej przedstawione zostaną pierwsze kroki w budowie domu.

Kiedy posiadamy już własną działkę a także odpowiednie pozwolenie na budowę, musimy udać się do odpowiedniego starostwa powiatowego aby dostarczyć tam zawiadomienie o planowanej dacie rozpoczęcia pracy. Winno to jednak nastąpić nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem prac. W tym samym miejscu trzeba także zarejestrować dziennik budowy.

Kolejnym krokiem jest zamieszczenie tablicy informacyjnej na terenie placu budowy oraz należyte jego zabezpieczenie. Tablice powinien wstawić wybrany przez nas kierownik budowy. Forma i treść tej tablicy regulowana jest poprzez przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. Według zarządzenia tablica musi być żółta, zrobiona ze sztywnej płyty w wymiarach 70 x 90 cm. Stawia się ją w miejscu widocznym znajdującym się po stronie drogi publicznej, na wysokości co najmniej 2m. Oprócz tego, wybrany kierownik budowy zobowiązany jest do zamieszczenia ogłoszenia z danymi o ochronie zdrowia i bezpieczeństwa pracy. Ogłoszenie to powinno zawierać: planowany termin rozpoczęcia i zakończenia budowy, maksymalną ilość osób będących na placu budowy oraz wspomniane powyżej informacje o ochronie zdrowia oraz planu bezpieczeństwa. Nie umieszczenie tablicy informacyjnej lub też ogłoszenia może grozić kierownikowi budowy grzywną lub w najgorszym przypadku stratą uprawnień.

Dalej następuje wytyczenie budynku. Nim rozpoczniemy stawianie naszego domu, musimy szczegółowo oznaczyć miejsce, w którym ma on zostać postawiony. Właściwe miejsce wyznaczone zostało wcześniej w pozwoleniu na budowę. Zadanie wytyczenia budynku na naszej działce ma wybrany przez nas geodeta. Zajmuje się on wytyczeniem charakterystycznych punktów a także osi geometrycznych budynku. Wstawia on także wpis w dzienniku budowy.

Powyżej umieszczone zostały zaledwie pierwsze, zasadnicze kroki w budowie. Gdy budujemy dom powinniśmy zwrócić uwagę także na dużo innych aspektów. Ceny, dostępność oraz trwałość materiałów również są niebywale ważne. Budowanie swojego gniazdka to trudny proces, jednakże efekt z pewnością wynagrodzi wszelkie trudy.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.