Pipety – czym są i jak się ich używa?

pipety

Każde laboratorium jest pełne różnego rodzaju przyrządów i urządzeń, które mogą być zagadkowe dla zwykłego człowieka. Dziś postaramy się przybliżyć jedno z prostszych urządzeń, jakie znajdziemy w większości laboratoriów. Tymi urządzeniami są pipety.

Każdego dnia w wielu laboratoriach na całym świecie laboranci używają pipet przy okazji różnego rodzaju badań. Pipety są jednymi z podstawowych narzędzi w ich pracy i każdy laborant musi umieć je obsługiwać.

Czym jest pipeta i jak jest zbudowana?

Pipety jak już wcześniej wspomnieliśmy to jedne z podstawowych narzędzi badawczych, które spotkamy praktycznie w każdym laboratorium. Mają kształt rurki i są wykonane ze szkła lub coraz częściej z tworzyw sztucznych. Służą do pobierania, przenoszenia oraz odmierzania cieczy. Obecnie są to również urządzenia w dużym stopniu zautomatyzowane. Mówimy wtedy o pipetach automatycznych.
Pipety automatyczne są bardziej zaawansowane od tych klasycznych. Składają się z większej ilości elementów, dzięki którym część procesów odbywa się automatycznie. Końcówki w pipetach automatycznych wykonane są zazwyczaj z teflonu lub polietylenu. Są bardzo łatwe w użyciu. Wystarczy jedynie nacisnąć tłoczek, a następnie go zwolnic by próbka cieczy została pobrana.

Pipetowanie

Sam proces badawczy za pomocą pipety nazywamy pipetowaniem. Przy użyciu nowoczesnych pipet automatycznych możemy dodatkowo podzielić badanie na standardowe, którym bada się głównie wodę i inne roztwory o podobnych właściwościach np. zasady, kwasy czy bufory. Drugi rodzaj badania określany jest natomiast jako rewersyjny i obejmuje ciecze o dużo większej gęstości oraz lepkości. Tego rodzaju pomiary są trudniejsze i wymagają większej wiedzy i praktyki.

O co należy zadbać, dokonując pomiaru za pomocą pipety?

Oczywiście rzeczy, o jakie trzeba zadbać, jest wiele, jednak najważniejsze z nich to m.in.:

  • Warunki otoczenia – powinniśmy zadbać o to, żeby otoczenie, w jakich dokonujemy pomiarów, było sterylne i nie wpływało na nie coś, co może zakłócić badania. Zazwyczaj przyjmuje się np. że temperatura, w jakiej powinno dokonywać się pomiaru, ma wynosić od 20 do 25 stopni Celsjusza.
  • Czyszczenie końcówki – po każdym badaniu należy dokładnie wyczyścić pipetę, a w szczególności jej końcówkę, inaczej badania mogą zostać zafałszowane.
  • Kalibracja pipety – bardzo ważna jest również kalibracja pipety i ustawienie jej w odpowiedni sposób w zależności od tego, jaką ciecz będziemy chcieli badać.

 

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Aragorn pisze:

    Pipetowanie NIE JEST procesem badawczym! To tylko odmierzanie cieszy, jak nabieranie łyżką zupy. Co w ten sposób można zbadać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.