Podstawowe wyposażenie magazynu

magazyn

Magazyn jest bardzo ważnym elementem wielu procesów logistycznych. Jego sprawne funkcjonowanie umożliwia stałą dostępność towarów niezbędnych do realizacji procesów transportu i/lub sprzedaży. Jednak aby wszystko dobrze funkcjonowało, trzeba zadbać o odpowiednią organizację magazynu, to jest odpowiednią infrastrukturę, wyposażenie oraz przeszkolony personel.

Na techniczne wyposażenie magazynu wpływ ma wiele czynników, wśród których wymienić należy jego wielkość (głównie wysokość) i przeznaczenie, rodzaj przechowywanych zapasów (szczególnie postać fizyczna), sposób ich składowania i przemieszczania, rodzaj stosowanych opakowań, postać budowli itd.

Co musi się znaleźć w magazynie

Niemniej jednak, można wskazać pewne sprzęty i akcesoria niezbędne w każdym magazynie.
Są to:
a) meble magazynowe – przede wszystkim regały, ale także półki i szafki, można tutaj zakwalifikować także stojaki i wieszaki
b) sprzęty służące do transportowania towarów w obrębie magazynu oraz na pojazdy przewożące – są to głównie wszelkiego rodzaju wózki (widłowe, paletowe, dwukołowe, skrzyniowe, platformowe i stołowe), jak również żurawie, wciągniki, podnośniki, układnice i suwnice
c) akcesoria do składowania – a więc różne pudełka, pojemniki, kontenery, palety
d) narzędzia do pakowania i zabezpieczania towarów – stoły robocze i do pakowania, stojaki na folię i papier wraz z akcesoriami (noże, nożyce, miarki)
e) urządzenia do znakowania i identyfikacji towarów (wagi, czytniki kodów kreskowych, skanery, terminale), większość z nich umożliwia dodatkowo informatyzację, a tym samym usprawnienie procesów magazynowych.

Ponadto bardzo przydają się specjalistyczne drabiny magazynowe, umożliwiające pracownikom składowanie i kontrolę zapasów ponad linią zasięgu ramion, na przykład na antresolach. Oczywiście drabiny takie muszą posiadać wszelkie atesty. Konieczne jest także zapewnienie personelowi odpowiedniej odzieży roboczej i, w razie potrzeby, środków ochrony indywidualnej.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.