Praktyki zawodowe w zawodzie opiekuna

Praktyki zawodowe opiekunów

Szkoleń, kursów i warsztatów podnoszących kwalifikacje zawodowe jest na rynku coraz więcej. Pracodawcy z uznaniem patrzą na kandydatów, którzy stale chcą się rozwijać i interesują ich różne subdyscypliny wiedzy. Najbardziej cenione są oczywiście szkolenia zawodowe, po których otrzymuje się potwierdzenie konkretnych umiejętności i zdobytej wiedzy.

Warto jednak wiedzieć o tym, że praktyki zawodowe w połączeniu z odbytym szkoleniem stają się bardzo mocnym atutem w staraniu o pracę.

Praktyki

Warto wybierać szkolenia, które oferują odbycie praktyk zawodowych. Dotyczy to wielu rodzajów pracy opiekuńczej: opieki nad dzieckiem, pracy w żłobku, wspieraniem seniora, opieki w placówce nad osobami chorymi lub niepełnosprawnymi.

Każde szkolenie organizowane przez JPB zapewnia możliwość odbycia praktyk. Warto wiedzieć, że:

  • W przypadku 280-godzinnego szkolenia na opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym odbycie 80 godzin praktyk jest obowiązkiem nałożonym przez ustawę. JPB ma kontakty z Zespołem Żłobków m.st. Warszawy oraz z placówkami prywatnymi, które poszukują kandydatów do pracy
  • Opiekun Dzienny, czyli osoba zajmująca się maksymalnie piątką dzieci, powinien odbyć 30 godzin praktyk. Jest to również możliwe w zaprzyjaźnionych z nami placówkach żłobkowych
  • Szkolenie na opiekuna osób starszych i niepełnosprawnych ma w swoim programie praktyki jako opcję do wyboru. Bardzo zachęcamy, aby z niej korzystać. Można tego dokonać w placówkach DPS lub ZOL a także w prywatnych domach opieki.

Zysk dla obydwu stron

Praktyki zawodowe są korzyścią zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników. Pracodawcy czują się pewniej, gdy mogą zatrudnić osobę, która nie jest nowicjuszem i miała możliwość zapoznania się ze środowiskiem pracy. Istotnym elementem odbycia praktyk jest zaświadczenie o opinia o praktykancie. Stanowi ona dowód na to, że kandydat jest wykwalifikowaną jednostką, zdolną do pracy.

Praktyki nie powinny być traktowane jako przykry obowiązek, ponieważ Kursant czerpie z nich wiele korzyści. Po pierwsze, rozpoznaje swoje obowiązki i dostrzega, jak sobie z nimi radzi. Po drugie, wykorzystuje świeżo zdobyte informacje w praktyce, co pozwala na ich lepsze utrwalenie. Kolejnym atutem jest możliwość otrzymania dokumentów potwierdzających odbycie praktyk. I w końcu: każdy powinien się przekonać przed podjęciem pracy, czy jest do niej zdolny. Podjęcie decyzji powinno następować po sprawdzeniu swoim możliwości i zapoznaniu się z przyszłymi obowiązkami.

Przykłady z życia opiekuna

Osoby po szkoleniu na opiekuna osób starszych są przygotowywanie na zetknięcie z ciężkimi przypadkami. Szczególnie osoby, które nie pracowały w charakterze towarzysza osoby starszej, powinny dowiedzieć się, co oznacza w praktyce pielęgnacja chorego ciała, jakie zabiegi higieniczne są nieodłączną częścią pracy oraz jakie emocje wiążą się z kontaktami ze starszymi osobami. Rany, opatrunki, odleżyny, przykry zapach są niestety często obecne w placówkach opiekuńczych. Znajomość procesów starzenia się i świadomość towarzyszenia w odchodzeniu to aspekty, których warto samodzielnie doświadczyć, aby zdecydować, czy jest się na siłach pracować w ten sposób.

Praca z dziećmi w charakterze opiekuna jest wyzwaniem, które mogą podjąć osoby mające kontakty z dziećmi. Ci, którzy nigdy z nimi nie pracowali, zdecydowanie powinni przetestować swoje umiejętności oraz cierpliwość w praktyce! Wszystkiego można nauczyć się w trakcie, ale przygotowanie jest najlepszym testem sprawdzającym gotowość do zajmowania się dziećmi. Tu również trzeba mieć świadomość pielęgnacji i higieny dziecka, etapów rozwoju, jakie przechodzi na początku swojego życia i sposobów, jak mu pomagać w dorastaniu.

Zaproszenie: praca czeka

Odbycie praktyk jest nierzadko krokiem milowym na ścieżce poszukiwania pracy. Aby uzyskać wiarygodne relacje, wiedzę zawodową oraz przyjazne, empatyczne nastawienie, warto zgłosić się do JPB. O szczegółach szkoleń można dowiedzieć się na stronie internetowej: www.jpb.pl

Zaproszenie na nasze szkolenia łączy się z przyszłym zaproszeniem do podjęcia pracy. Dysponujemy informacjami o wolnych wakatach w zaprzyjaźnionych placówkach i znamy się na tym, co robimy. Zaufaj naszemu doświadczeniu i zapytaj o szczegóły już dziś.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.