Prawidłowa pielęgnacja włosów

Odpowiednia pielęgnacja włosów to nie tylko dobrze dobrane szampony i kosmetyki! O włosy trzeba dbać na co dzień, dostarczając im odpowiednich składników w naszej diecie, a także właściwie zabezpieczając je włosy przed różnymi warunkami atmosferycznymi…

Higiena i pielęgnacja włosów

Mówiąc o pielęgnacji włosów zacznijmy od tego, że należy dbać o ich czystość. Nie ma jednej reguły mówiącej o tym, czy włosy trzeba myć codziennie, czy może co drugi dzień albo rzadziej. To sprawa indywidualna, zależna między innymi od tego, jak zachowuje się nasza skóra na głowie… czy jest przesuszona czy wręcz przeciwnie – borykamy się z łojotokiem, czy na co dzień używamy pianek do układania fryzury czy nie stosujemy niczego, etc. Wszystko to wpływa na czystość włosów i definiuje konieczność zachowania odpowiedniego poziomu higieny poprzez właściwą częstotliwość ich mycia.

Właśnie… jeśli już przy myciu włosów jesteśmy, warto zaznaczyć, że zadowalający efekt osiąga się tylko przy prawidłowym wykonywaniu tej czynności. Co to oznacza?

Po pierwsze, właściwy dobór szamponu (do włosów suchych, normalnych, łamliwych, przetłuszczających się, zniszczonych, etc.). Na rynku dostępne są szampony, praktycznie rzecz biorąc, dla każdego rodzaju włosów. Ważne jest, aby wybrać ten właściwy szampon, bo inaczej zamiast pozbyć się ewentualnego problemu, możemy go nawet zintensyfikować (na przykład myjąc przetłuszczające się włosy szamponem do włosów przesuszonych, co spowoduje większe ich natłuszczanie).

Po drugie, dwukrotne mycie włosów! To nie żaden przesąd czy zawracanie głowy. Włosy należy umyć dwa razy, bo tylko w ten sposób zadbamy o właściwą ich higienę. Moczymy, nakładamy szampon, delikatnie masujemy całą głowę i włosy, spłukujemy, ponownie nakładamy trochę szamponu, jeszcze jedno mycie, bardzo dokładne spłukanie, koniec.

Po trzecie, suszenie. Tu są dwie szkoły – jedni twierdzą, że zdrowiej dla włosa jest, gdy schnie samoczynnie, inni uważają, że warto umyte włosy podsuszyć nieco suszarką, gdyż będą wyglądały i układały się znacznie lepiej. No cóż… można tę suszarkę zaryzykować, ale… zawsze z umiarem – niezbyt długi i niezbyt blisko włosa, aby go nie niszczyć i nie przesuszać!

Dbanie o kondycję włosów

Pielęgnacja włosów to nie tylko zabiegi wykonywane bezpośrednio na nich, czyli maseczki, odżywki, etc. To także zdrowa dieta oraz ewentualnie dostarczanie potrzebnych włosom składników i witamin w postaci suplementów diety. Co zatem warto robić?

Co jakiś czas, powiedzmy raz na kwartał zaaplikujmy sobie miesięczną kurację skrzypem polnym. Można go kupić w każdej aptece (bez recepty) w postaci tabletek do łykania – jedna dziennie wystarczy.

Zadbajmy o to, aby nasze posiłki były bogate w białko i witaminy. Jedzmy ryby, produkty zbożowe, rośliny strączkowe, dużo warzyw i owoców.

Pilnujmy tego, by skóra na głowie nie była przetłuszczona, bo przetłuszczona skóra sprzyja utracie włosów. Badania wskazują, że to właśnie przetłuszczenie jest powodem utraty nawet do 20% naszych włosów. Jest więc o co powalczyć prawda?

Jak warunki zewnętrzne wpływają na włosy

Niestety, nie na wszystko mamy wpływ, jeśli chodzi o pielęgnację włosów. Warunki zewnętrzne w dużej mierze decydują o ich kondycji. Przebywanie w dusznych i niewietrzonych pomieszczeniach, mroźna lub upalna pogoda, duże nasłonecznienie, konieczność noszenia czapki, chlorowana woda na basenie… Wszystko to źle wpływa na kondycję naszych włosów. Takich sytuacji należy – w miarę możliwości – unikać i / lub próbować im przeciwdziałać.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.