Prawidłowe funkcjonowanie szamba

Zbiorniki bezodpływowe, przeznaczone do gromadzenia nieczystości płynnych, powinny zapewniać szczelność i nie dopuszczać do wydostawania się ścieków. Nieczystości bytowe zawierają dioksyny, azotyny, azotany, fosforany, chlorki siarczki, metale ciężkie oraz drobnoustroje chorobotwórcze i pasożyty. Szamba ekologiczne zapobiegają uwalnianiu się tych niebezpiecznych substancji, ale domownicy również powinni bacznie zwracać uwagę, czy wskazania zapełnienia szamba pokrywają się ze wskazaniami licznika zużycia wody. Rozbieżności mogą sugerować nieszczelność instalacji kanalizacyjnej. Konieczne jest także stosowanie specjalnych biopreparatów – bakterii do szamba, które neutralizują szkodliwe substancje.

Przyjmuje się, że jedna osoba zużywa w ciągu miesiąca 2,5 metra sześciennego wody. Oznacza to, że przy czteroosobowej rodzinie szambo o pojemności 10 metrów powinno się zapełniać po miesiącu. Wielu użytkowników nie martwi się, że w określonych porach roku zbiorniki „gubią” zawartość. Dopuszczają możliwość nieszczelności, ale cieszą się, że będą mniej płacić za wywóz ścieków. Niestety trzeba pamiętać, że przecieki działają w obie strony. Nieszczelne szambo będzie samoczynnie nabierać wodę gruntową i przepełniać się. W efekcie szczelne szamba ekologiczne są zawsze tańsze w eksploatacji.

Nieszczelne szamba mogą być przyczyną sporych kar finansowych. Zdarzają się kontrole, których celem jest eliminowanie potencjalnych ognisk skażenia wód gruntowych. Wiele osób jest przekonanych, że szczelność zbiornika jest trudna do sprawdzenia. Warto wiedzieć, że są metody sprawdzenia tego w naturze. W niektórych gminach kontrolerzy porównują jedynie rachunki za wodę z rachunkami za wywóz szamba. Duża niezgodność pomiędzy nimi może być boleśnie kosztowna. Nie należy także zapominać o regularnym stosowaniu specjalnych bakterii do szamba – więcej informacji tutaj.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.