Projektowanie aplikacji na Androida – kilka wskazówek!

Odkąd powstały pierwsze komputery, rozwój technologiczny ludzkości wszedł na zupełnie inny poziom. Jeszcze kilkanaście lat temu, mało kto posiadał komputer stacjonarny. Dziś „zwykłe” komputery stacjonarne powoli odchodzą do lamusa, korzystają z nich jedynie gracze i graficy. Większość „normalnych” użytkowników woli korzystać z laptopów, tabletów i smartphonów. Są one bardziej mobilne i wygodne i sprawdzają się równie dobrze w celu korzystania z internetu.

tablet-1442900_640O ile na komputerach stacjonarnych i laptopach ciągle władze trzyma system operacyjny Windows, o tyle na urządzenia takie jak tablety i smartphony zdominowane są przez system operacyjny Android. Nie dziwi więc fakt, że coraz większe jest na rynku zapotrzebowanie na programistów, różnego typu aplikacji, właśnie na ten system.

Wiele osób zapewne zastanawia się, co jest kluczem, żeby aplikacja odniosła sukces. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Jednak jest kilka sposobów, żeby zwiększyć szanse na odniesienie sukcesów. Jednym z nich jest odpowiednie zaprojektowanie aplikacji i zaplanowanie odpowiednich działań wokół niej.

Zanim zaczniemy pracę nad aplikacją, powinniśmy zbadać rynek. Możemy mieć w głowie pomysł, który wydaje nam się wspaniały, jednak nie będzie on zupełnie przydatny ludziom. Żeby uniknąć rozczarowania i zbędnych kosztów, lepiej najpierw zapytać ludzi, czy takim produktem byliby w ogóle zainteresowania. Jeżeli natomiast nie mamy pomysłu na swoją aplikację, tym bardziej powinniśmy zacząć od zbadania potrzeb naszych potencjalnych odbiorców.

Mamy już pomysł i dostaliśmy informacje od innych, że ma on szanse wypalić, co dalej? Teraz możemy zacząć od projektowania aplikacji. Przede wszystkim aplikacja powinna być łatwa w obsłudze. Co to oznacza? Oznacza to, że oprócz swojej podstawowej funkcjonalności aplikacja powinna dobrze wyglądać i być wygodna. Aplikacja powinna mięć odpowiednią kolorystykę, odpowiednie rozstawienie klawiszy, w miejscach, gdzie użytkownik może mieć jakiś problem, powinna znajdować się krótka podpowiedź. To tylko niektóre z rzeczy, o jakie powinniśmy zadbać.

Ściśle łączy się z tym kolejna rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, czyli estetyka i design. Aplikacja, którą projektujemy, musi po prostu dobrze wyglądać. Często dobry pomysł ubrany w brzydką szatę graficzną potrafi odrzucić użytkowników. Często dzieje się też tak, że coś, co kiedyś już wymyślono, ładnie „ubrane” potrafi zyskać drugą młodość. Dlatego tak ważne, jest właśnie to, by wszystko harmonijnie ze sobą współgrało i było przyjemna dla oka i wygodne dla użytkownika.

Te kilka rad, to zaledwie ułamek tego, co można napisać na temat projektowania aplikacji. Jedno jest pewne, projektowanie aplikacji na Androida, nie jest rzeczą tak prostą, jakby mogło się niektórym wydawać. Trzeba poświęcić wiele czasu, żeby projekt, nad którym pracujemy, odniósł sukces na rynku.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.