Projektowanie apteki, czyli zadanie dla specjalistów

Apteka to dość szczególny typ placówki służby zdrowia, świadczący pomoc medyczną w ramach udzielania informacji odnośnie preparatów leczniczych, a także prowadzący handel środkami leczniczymi i akcesoriami medycznymi.
W związku z poważną funkcją, którą pełni apteka, winna ona być właściwie wyposażona. Wyposażenie apteki obejmuje przede wszystkim meble apteczne, które służą do przechowywania preparatów w ściśle określonym porządku, tak aby dostęp do nich był nieuciążliwy i sprawny. Każdy preparat ma w aptece własne miejsce, tak aby można było bez problemu go odszukać.

Jednak to nie wszystko. Wyposażenie apteki to również na przykład sprzęt recepturowy. Są to rozmaitego rodzaju utensylia recepturowe – naczynia metalowe i porcelanowe, pistle i pozostałe przyrządy – na przykład mieszalnik ułatwiający sporządzenie maści oraz oczywiście bardzo dokładne wagi.

Często w skład wyposażenia apteki wchodzą suszarki, a w przypadku aptek wytwarzających leki sterylne, specjalne loże z laminarnym nawiewem jałowego powietrza, co pozwala na utrzymanie warunków sterylnych przy wykonywaniu np. kropli do oczu.Apteka to miejsce, w którym nabywamy leki i inne medykamenty, w tym suplementy diety a także kosmetyki. Z tego względu, że apteki oferują tyle odmiennych typów produktów leczniczych i wyrobów medycznych, kluczową sprawą jest właściwa segregacja i umieszczenie tak ogromnej ilości rozmaitego towaru.

Dlatego też bardzo istotne są usługi z zakresu jakimi są meble apteczne. Dobrze zaprojektowana apteka to placówka dobrze i sprawnie działająca. A detali wymagających przemyślanego projektu jest zdecydowanie sporo, choć pewnie szary człowiek niezupełnie zdaje sobie z tego sprawę.

Istotnym elementem infrastruktury apteki jest komplet mebli aptecznych, w których mieszczą się leki i które muszą umożliwiać do tych leków szybki dostęp. Można powiedzieć, że jest to system porządkowania leków, które powinny być właściwie pogrupowane.

Ale projekt apteki musi zapewniać też estetykę wnętrza, tak aby apteka przyciągała pacjenta wyglądem. Również ważne dla pracy aptekarzy jest też ergonomiczne rozlokowanie wszystkich mebli i pomieszczeń, tak aby sprawnie można się było po tej aptece poruszać.Nie zawsze myślimy o tym, jak działa apteka i jak wymagającą profesją jest praca farmaceuty. Praca w aptece to spora odpowiedzialność, a jej działalność gospodarcza to poważny biznes. Wiele leków jest drogich, pozostałe mogą być groźne i odnośnie tego obrót lekami podlega bardzo surowym regułom.

W związku z powyższym apteka to zazwyczaj miejsce bardzo spokojne, tak żeby umożliwić farmaceucie jak największy komfort wykonywania zawodu, i zminimalizować szansę popełnienia przez niego błędów, które mogłyby zagrażać zdrowiu a nawet życiu chorego.

I dlatego właśnie apteki muszą też być odpowiednio zaprojektowane i odpowiednio wyposażone. Farmaceuta nie może tracić cennego czasu na szukanie określonego preparatu. Stąd też nie sposób przecenić znaczenia mebli aptecznych, które są nie zwykłymi meblami, ale i całym systemem segregacji leków, a do tego pełnią rolę dekoracyjną i w pewnym sensie reklamową. Szuflady, regały, szafki – rodzaje mebli do aptek są zróżnicowane, tak jak różne są leki i warunki w jakich powinny być przechowywane.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.