Projektowanie i montaż tras kablowych – zasady bezpieczeństwa

Trasy kablowe to różnego rodzaju przewody elektryczne, które zamontowane w korytkach tworzą niezbędne wyposażenie dużych obiektów handlowych, biurowych, przemysłowych. W ramach uporządkowanych systemów mieści się ogromna ilość przewodów, odpowiedzialnych za dopływ prądu, telefonii, internetu itd.

Projektanci systemów tras kablowych muszą wziąć pod uwagę wiele czynników, aby skonstruować bezpieczną instalację, która będzie służyć użytkownikom przez wiele lat, będzie działać bezawaryjnie, nie zaszkodzi jej ewentualny pożar czy spięcie. Od solidności wykonania całego systemu tras kablowych zależy prawidłowe funkcjonowanie instalacji na co dzień.

Jakie czynniki mają największe znaczenie w trakcie projektowania i samego wykonawstwa trasy kablowej, a co może stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa? Oto szereg praktycznych wskazówek, które warto sobie przyswoić się do nich zastosować:

– konstrukcja trasy kablowej powinna być wykonana z solidnych elementów montażowych, wieszaków i wsporników, które dzięki dostosowaniu do ciężaru instalacji zapewniają wytrzymałość całej konstrukcji, a przez to także wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo znajdujących się w systemie przewodów.
– nie wolno zapomnieć o ochronie przeciwpożarowej, czyli zastosowaniu elementów charakteryzujących się wysoką wytrzymałością ogniową.
– przewody w trasach kablowych powinny być starannie zamocowane w pionie lub w poziomie przy użyciu opasek i obejm
– przewody powinny być uporządkowane w ramach korytka, należy to zrobić wykorzystując specjalne separatory i przegródki, aby w razie konieczności naprawy móc w łatwy sposób odnaleźć właściwe przewody
– korytka powinny być odporne na korozję (wykonane ze stali chromowo-niklowej lub ocynkowanej blachy, pokryte lakierem epoksydowym).

Jeśli chodzi o elementy i działania niepożądane w trakcie tworzenia projektu i samego montażu, to warto wspomnieć o:
– prowadzeniu tras kablowych w ramach dylatacji
– gwałtownych zmianach kierunków prowadzenia przewodów
– bezpośredniej bliskości innych instalacji (wodnej, gazowej).

Montaż systemów tras kablowych jest odpowiedzialnym zadaniem dla specjalistów, jednak przypominania o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nigdy dość. Wszelkie uchybienia mogą mieć fatalne konsekwencje.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.