Projektowanie ogrodów dla zielonych

projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów to pojęcie pod którym kryje się wiele funkcjonalnych rozwiązań. Spróbujemy dziś nakreślić jak powinniśmy zaprojektować ogród tak, aby uzyskać idealną dla nas przestrzeń przydomową.

Ogród ma za zadanie  dawać nam szczęście swoim wyglądem i zapewniać ulgę po ciężkim dniu w pracy. Przyroda w ogrodzie ma formę uspokojenia i ukojenia nerwów oraz poprawienie samopoczucia. Projektując swój ogród krok po kroku, powinniśmy  mieć jego wizję i pomysł, aby ustalić przestrzenie funkcjonalne i użytkowe. Odpowiednie umiejscowienie tarasu, altany czy szklarni na przy domową uprawę, wymaga odpowiednich przygotowań, zwróćmy uwagę na następujące kwestie:

– Ukształtowanie terenu

– Ustalenie odczynu gleby, które robi się za pomocą kwasomierzy, ogólnie dostępnych na rynku, tak aby dobrać jak najlepszą roślinność, która zadomowi się w naszej glebie.

– Plan działki – najbardziej pomocną formą staje się wtedy mapa sytuacyjno-wysokościowa, która została dołączona do dokumentacji inwestorskiej w trakcie budowy domu. Wtedy architekt może zaprojektować nasz ogród bez żadnych przeszkód, tak aby nie ustawić roślinności na liniach energetycznych zakopanych w ziemi, kanalizacji czy linii gazowych. W takich miejscach najczęściej projektuje się chodniki czy przejścia.

– Ustalenie stref nasłonecznionych ogrodu, tak aby dobrać odpowiednia szatę roślinną.

– Określenie spływu wód gruntowych przez wykopanie dołków i określenie podłoża oraz zawartości substancji organicznych.

– Dokładne usunięcie korzeni i kłączy chwastów – w miejscu rabat nakładamy zgromadzony na pryzmie humus, folię pod korę lub agrowłókninę, która jest najlepsza pod względem przepuszczalności.

– Strukturę gleby poprawiamy za pomocą kompostu, torfu lub kory przekopując glebę. Gliniastą ziemię rozluźniamy za pomocą gruboziarnistego piasku, a do piaszczystej dodajemy gliny.

– Zakup ziemi żyznej (ziemia żyzna na górę a jałowa na dół wykopu) i rozłożenie w wyznaczonych miejscach.

Najprzyjemniejszą częścią jest sadzenie roślinności w ogrodzie oraz założenie trawnika, gdyż jest on nawierzchnią, tłem oraz terenem wokół roślin. Wyróżniamy wiele typów trawników np. z rolki czy z siewu, każdy z nas powinien indywidualnie wybrać swój rodzaj lub przy pomocy architekta. Wcześniej jednak powinniśmy wyrównać powierzchnię ziemi i odczekać kilka dni aż osiądzie(nie wolno zostawiać nagiej gleby na zbyt długo). Obsadzenie roślinami powinno być wykonane według założonego projektu i odpowiedniej rozstawy.

Pielęgnacja gotowego ogrodu powinna składać się z podlewania – jeśli mamy przepuszczalną glebę powinniśmy zamontować system nawadniający najlepiej włączający się automatycznie dla naszego komfortu i wygody. Powinniśmy regularnie przycinać wysoko rosnące rośliny, aby nadać im kształt pasujący do naszego wnętrza ogrodowego.

Wszyscy jesteśmy więc zgodni, że projektowanie ogrodów nie jest proste, dlatego najlepiej zlecić to profesjonalistom, którzy zrobią to za nas.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Bardzo ciekawy wpis, wartościowe wskazówki. To jest właśnie to czego szukałam :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.