Przecinanie plazmowe – cechy

Plazma nazywana jest czwartym stanem materii, jaki od kilku lat fascynuje fizyków swoimi zachwycającymi cechami, co rusz to nowymi funkcjami zastosowań. Osprzęty do cięcia plazmą poświęcone są do ręcznego bądź maszynowego cięcia plazmą powietrzną elementów wiodących prąd elektryczny, utworzonych ze stali węglowych plus stopowych, aluminium i jego stopów. Przecinarka plazmowa gotowa jest do momentalnej pracy. Rewelacyjne zaopatrzenie palnika umożliwia cięcie w rejonach ciężko osiągalnych plus we wszelkich możliwych pozycjach. Budowane są również sprzęty umożliwiające zrobotyzowane przecinanie struktury pod wodą, na ogromnych głębokościach.

Zastosowanie przecinarki plazmowej przynoszące na cięcie wszelakich materiałów przewodzących prąd odnalazło zastosowanie w przemyśle w latach 50 XX wieku. Rozwój technologii cięcia i również specjalistycznych urządzeń zezwoliło na poszerzenie zakresu zastosowań cięcia plazmowego. Spowodował także, że w pewnych warunkach cięcie plazmowe okazało się rywalizujące dla takich procesów, jak na przykład cięcie laserowe czy cięcie gazowe. W cięciu plazmowym metal topiony jest miejscowo przez niebywale wysoką temperaturę otrzymywaną przez okrojony strumień plazmy. Plazmą nazywamy tutaj mocno zjonizowany gaz. To otóż to ten plazmo-twórczy gaz, przepływając łuk elektryczny jarząc się pomiędzy elektrodami, ulega jonizacji i dzięki sporemu zagęszczeniu siły dostarcza strumień plazmy. Przeważnie wykorzystywanym gazem plazmo-twórczym staje się powietrze. W urządzeniach o ogromnych mocach z reguły wykorzystuje się argonu, azotu, wodoru, dwutlenku węgla a także kombinacji argon-wodór oraz dodatkowo argon-hel.

Jak zostało nadmienione cięcie za pomocą przecinarki plazmowej polega na topieniu plus wyrzucaniu metalu ze szczeliny cięcia mocno skoncentrowanym plazmowym łukiem elektrycznym, jarzącym się między elektrodą nietopliwą, a ciętym materiałem. Elektroda nietopliwa zrobiona jest z miedzi z wprasowaną płytką cyrkową albo hafnową i jest niebywale silnie chłodzona wodą lub powietrzem. Temperatura strumienia plazmy jest uzależniona od natężenia prądu, stopnia zwężenia łuku i również gatunku oraz składu gazu plazmowego. Do cięcia metali używane są wyłącznie palniki plazmowe o łuku zależnym. Zajarzenie łuku w owych palnikach odbywa się za pomocą impulsu prądu o dużym napięciu bądź prądem ogromnej częstotliwości. Jest ewentualność cięcia wszelakich artykułów konstrukcyjnych przewodzących prąd elektryczny.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.