Co to jest przelew europejski SEPA?

Przelew europejski SEPA

Chociaż większość płatności zagranicznych dotyczy firm mniejszych i większych, w tym korporacji, czasem także przeciętny człowiek, statystyczny Kowalski, potrzebuje zrealizować przelew za granicę. Takie hasło większości z nas kojarzy się z dużymi kosztami operacyjnymi i długim czasem oczekiwania na zaksięgowanie. Owszem, tak jest w przypadku przelewów SWIFT, ale przelewy SEPA to zupełnie inna kwestia.

SEPA – co to znaczy?

Skrót SEPA pochodzi od słów Single Euro Payment Area, oznaczających Jednolity Obszar Płatniczy w Euro. W krajach należących do tego obszaru zasady realizacji przelewów zagranicznych są jednolite. Obowiązuje taki sam sposób wykonywania płatności oraz czas jej realizacji. Jak nietrudno się domyśleć, do obszaru należą wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, ale także Norwegia, Szwajcaria, Monako, Islandia, San Marino, Andora, Liechtenstein.

SEPA – na czym polega?

System SEPA powstał po to, by dokonywanie płatności zagranicznych było łatwiejsze i szybsze, a ich zasady jasne i przejrzyste. Banki należące do strefy SEPA muszą zrealizować przelew w ciągu jednego dnia roboczego. To znacząca różnica w porównaniu z przelewami SWIFT, kiedy to odbiorca musi czekać nawet kilka dni. Ponadto opłata za zrealizowanie takiej transakcji jest z góry znana, a przy tym niewysoka (w polskich bankach w większości przypadków wynosi 5 złotych). Co ważne, odbiorca otrzymuje dokładnie taką kwotę, jaką przelał nadawca – opłata pobierana jest z salda, a nie naliczana „po drodze” i potrącana z kwoty przelewu.

SEPA – jakie są warunki wykonania przelewu?

Niezależnie od tego, z jakiego kraju wysyła się przelew, w każdym przypadku trzeba spełnić wszystkie (!) wymagane kryteria. Niedotrzymanie choćby jednego z nich skutkuje niemożnością zrealizowania przelewu europejskiego i wykonywany jest on jako przelew SWIFT. Warunki te to:
– walutą transakcji jest EURO – ale przelew można zlecić ze zwykłego, złotówkowego RORu
– bank odbiorcy należy do systemu SEPA (można to sprawdzić w internecie)
– podano numer rachunku odbiorcy w formacie IBAN
– podano prawidłowy kod SWIFT (inaczej BIC) banku
– tryb płatności określono jako zwykły
– jako opcję kosztową wskazano SHA – koszty operacji pokrywa zleceniodawca.

Więcej na temat operacji finansowych przeczytasz tutaj: płatności zagraniczne dla korporacji.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.