Regeneracja i naprawa turbin samochodowych

Profesjonalna naprawa turbin

Każdy właściciel samochodu wyposażonego w turbosprężarkę na pewno doceni to, co to niewielkie urządzenie potrafi zdziałać. Przede wszystkim silnik zyskuje nową moc dzięki lepszemu wykorzystaniu paliwa, co przekłada się na większe przyspieszenie. Mniejsze zużycie paliwa to z kolei realne odciążenie domowego budżetu. Turbosprężarki jednak nie są niezniszczalne, podobnie jak każda inna część w samochodzie. Jeżeli ulegnie awarii, trzeba zgłosić się do warsztatu, który wykonuje usługę określaną jako naprawa turbin.

Żywotność turbosprężarek

Turbina jest newralgicznym elementem turbosprężarki, a cała część odznacza się wysoką wrażliwością na niewłaściwą eksploatację. Niestety wielu kierowców nie do końca potrafi należycie korzystać z układów turbodoładowania. Skutkuje to ich szybszym zużyciem lub uszkodzeniem, a tym samym koniecznością naprawy. Według obietnic producentów turbosprężarka powinna działać tak długo, jak długo działa silnik. W praktyce już po przejechaniu około 100 tysięcy km okazuje się, że naprawa turbin jest koniecznością.

Tylko specjalista

Turbosprężarka jest bardzo delikatnym układem, którego niewłaściwe czyszczenie i naprawa może spowodować wiele złego. Podobnie korzystanie z niefabrycznych zamienników sprawia, że turbina nie odzyskuje pełnej mocy i bardzo szybko trzeba znów pojawić się w warsztacie. A jeśli o warsztatach mowa – należy korzystać tylko z takiego, który specjalizuje się w tego typu usługach. Naprawa turbin wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia (mechanik wiele rzeczy wykonuje ręcznie), ale też nowoczesnego sprzętu, który na przykład pozwala na odpowiednie wyważenie turbosprężarki po jej regeneracji i złożeniu.

Naprawa turbin

Pierwszym krokiem jest oczyszczenie zewnętrza turbosprężarki i rozłożenie jej na poszczególne elementy, by możliwa była ocena stanu technicznego. Następnie zabrudzone (głównie zaolejowane) podzespoły się czyści i usuwa z nich naloty, a te uszkodzone – wymienia. Kolejny krok to złożenie turbosprężarki oraz jej wyważenie, jak również przetestowanie pod kątem szczelności. Jak widać, powodzenie całej naprawy w bardzo dużym stopniu zależy od umiejętności konkretnego mechanika i tego, czy przestrzega on wypracowanych procedur.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.