Rezonans magnetyczny – nowoczesna diagnostyka

Rozwój medycyny odbywa się na naszych oczach. Prawie codziennie słyszymy o nowych możliwościach leczenia różnych, najbardziej skomplikowanych schorzeń, obiecujących wynikach badań, wykonywanych na całym świecie operacjach, ratujących życie i zdrowie pacjentów. Nie byłoby to możliwe bez zaawansowanej wiedzy naukowej, ciągłych badań i pracy wielu specjalistów. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii lekarze mogą coraz skuteczniej diagnozować, leczyć i rehabilitować pacjentów, doprowadzając ich do pełni zdrowia lub znacznie poprawiając jego stan. Niezwykle istotną rolę w leczeniu wszystkich chorób jest prawidłowa i zaawansowana diagnostyka, ułatwiająca podejmowanie określonych decyzji co do metod i zakresu terapii, której ma być poddany pacjent. Metod i specjalistycznych sprzętów diagnostycznych, mających zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny jest mnóstwo. Jedną z nich jest rezonans magnetyczny.

Historia rezonansu

Pojawienie się rezonansu magnetycznego zrewolucjonizowało diagnostykę, podnosząc znacznie jej skuteczność. Początki tego powszechnie dziś używanego narzędzia diagnostycznego sięgają roku 1946, kiedy to odkryto zjawisko jądrowego rezonansu magnetycznego (odkrywcy zostali uhonorowani Nagrodą Nobla). Jednak dopiero w 1971 roku RM został wykorzystany po raz pierwszy w londyńskim szpitalu (do diagnostyki nowotworu mózgu).

Zastosowania
Jego możliwości są nieocenione, a zastosowania szerokie. Rezonans magnetyczny pozwala w nowoczesny sposób obrazować wewnętrzne struktury ludzkiego ciała – tkanek miękkich oraz kości. Używa się go do badania całego ciała, w tym mózgu, serca oraz mięśni. Rezonans magnetyczny wykorzystuje pole magnetyczne oraz fale radiowe, pozwalając uzyskać obraz z różnych płaszczyzn, w tym także trójwymiarowy o wysokim stopniu rozdzielczości.

Budowa urządzenia

Urządzenie ma skomplikowaną budowę, cały mechanizm nie jest jednak widoczny gołym okiem. Pacjent kładzie się na wysuwanym z cylindra łóżku, które wjeżdża do środka. W trakcie badania trzeba zachować ustaloną pozycję i nie ruszać się, bo wynik byłby zniekształcony. Z całym urządzeniem współpracuje system komputerowy, który reguluje pracę RM, synchronizuje wszystkie czynności oraz zbiera, magazynuje i przetwarza uzyskane dane, zapisując je na twardym dysku.

Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, można je z powodzeniem stosować także w stosunku do najmłodszych pacjentów. Jak dotąd nie stwierdzono skutków ubocznych wykonywanych badań na organizmie ludzkim. Jak większość badań, ma jednak swoje przeciwwskazania, takie jak: ciąża, metalowe implanty, zastawki i rozrusznik serca.

Rezonans magnetyczny powinien być dostępny w każdej nowoczesnej placówce medycznej.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.