Rodzaje blachy aluminiowej

blachy aluminiowe

Są wykorzystywane w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Blachy aluminiowe, bo o nich mowa, to bardzo wytrzymałe metale, które znajdują zastosowanie do wielu różnych rzeczy. Nie jest to jednak materiał, który zawsze posiada takie same właściwości. Na rynku dostępne jest kilka gatunków blachy aluminiowej, które nieco się do siebie różnią. W tym wpisie wymienimy wybrane z nich.

Blachy aluminiowe EN AW-1050A

Jest to blacha bardzo podatna na obróbkę plastyczną, która świetnie się do niej nadaje. Można ją dowolnie formować nawet na zimno. Jest to również gatunek blachy dość odporny na korozję oraz dobrze odbijający światło. Nie jest jednak tak bardzo wytrzymały, jak niektóre inne gatunki blachy, nie może być więc wykorzystywane wszędzie. Ten rodzaj blachy często wykorzystywany jest do produkcji ozdób oraz przedmiotów gospodarstwa domowego.

Blachy aluminiowe EN AW-2017A

Ta blacha z kolei jest bardzo wytrzymała, odporna na rozciąganie i zmęczenie materiału. Nie jest to jednak blacha zbyt odporna na działanie czynników powodujących korozję. Idealnie nadaje się jednak do spawania, dlatego produkuje się z niej wiele części do różnego rodzaju pojazdów oraz maszyn. Są to zazwyczaj samoloty, samochody oraz sprzęt wojskowy.

Blachy aluminiowe EN AW-5005

Jest to blacha odporna na działanie czynników powodujących korozję oraz łatwa w obróbce plastycznej. Bez problemu można ją formować nawet na zimno. Dobrze i wygodnie się ją również spawa. Wykorzystywana jest do tworzenia przedmiotów dekoracyjnych oraz elementów konstrukcji architektonicznych takich jak: dachówki czy okładziny elewacji.

Blachy aluminiowe EN AW-5083

Blacha ta jest bardzo odporna na korozję, zmęczenie materiału oraz łatwa w spawaniu. Ze względu na swoją wytrzymałość i inne właściwości wykorzystywana jest głównie w przemyśle stoczniowym. Wykonuje się z niej części statków, łodzi, masztów i platform. Bywa także wykorzystywana w branży motoryzacyjnej.

Blachy aluminiowe EN AW-5754

Jest to typ blachy, który podobnie jak poprzedni jest bardzo wytrzymały na działanie wielu różnych czynników m.in. na korozję oraz zmęczenie i rozciąganie. Wykorzystuje się go prawe w każdej gałęzi przemysłu m.in. w branży stoczniowej, chemicznej, spożywczej, jądrowej, budowlanej i wielu innych.

Czytaj więcej na: blachy aluminiowe

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.