Rodzaje i zastosowania spawarek

Do niedawna spawanie było czynnością przeznaczoną wyłącznie dla zawodowców. Wraz z rozwojem technik spawalniczych i pojawieniem się tanich urządzeń coraz częściej korzystają z niej również amatorzy. Spawarki są bardzo przydatnymi urządzeniami, które znajdą zastosowanie w każdym gospodarstwie domowym. Są niezastąpione przy naprawie płotu wokół posesji lub przy pracach związanych z naprawą auta. Oczywiście funkcjonalność spawarki w znaczniej mierze zależy od rodzaju konkretnego urządzenia. Wybór determinuje również, jakie części do spawarek będziemy musieli kupować.

Na rynku dostępne są trzy rodzaje spawarek. Urządzenia MIG-MAG spawają w osłonie gazowej, urządzenia MMA spawają za pomocą elektrody otulonej, urządzenia TIG używają elektrody nietopliwej. W zależności od wyboru, dobierać musimy odpowiednie akcesoria i części do spawarek, zgodnie z przyjętą technologią. Specjaliści zalecają, aby zawsze decydować się na elementy z górnych półek jakościowych, które zagwarantują nam bezpieczną pracę. W przypadku części eksploatacyjnych, ogromne znaczenie ma również rodzaj metalu, który chcemy połączyć.

Kupując spawarkę dla celów amatorskich, można wybrać urządzenia inwertorowe, które charakteryzuje mała waga, niewielkie wymiary, mały pobór prądu, mała wrażliwość na jakość elektrod oraz wysoka sprawność i stabilność pracy. Wadą tego typu urządzeń jest dość wysoki koszt zakupu oraz duży koszt ewentualnych napraw, które mogą być realizowane wyłącznie w profesjonalnych serwisach. Drugą opcją jest wybór spawarki transformatorowej. Urządzenia tego typu są ciężkie i dość duże. Ich sprawność i cykl pracy nie dorównuje spawarkom inwertorowym, a jakość spawu zależy od jakości użytych elektrod. Zaletą spawarek transformatorowych jest prosta konstrukcja i łatwość naprawy. Zwłaszcza, że nabycie części do spawarki tego typu nie nastręcza większych kłopotów.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *