Jaką rolę w zakładzie pracy odgrywa wentylacja przemysłowa?

wentylacja hali przemyslowej

Dość śmiało można założyć, że wraz z toczeniem się niemal każdego procesu produkcyjnego, do powietrza uwalniane są różnego rodzaju zanieczyszczenia. Mogą to być cząstki stałe, aerozole utworzone z kropelek cieczy, gazy, dymy i mgły. Zanieczyszczenia te, w połączeniu z kurzem i pyłem oraz parą wodną znacząco pogarszają jakość powietrza, co wpływa na zdrowie i samopoczucie ludzi, a także żywotność maszyn i urządzeń.

Aby powietrze w zakładach i halach przemysłowych cechowało się wartościami parametrów narzucanymi przez prawo, konieczne jest usuwanie tych zanieczyszczeń. Jeżeli nie jest to możliwe, trzeba je rozcieńczyć, tak, by ich stężenie nie przekraczało NDS (najwyższego dopuszczalnego stężenia – wartości granicznej bezpiecznej dla ludzi). Za to właśnie odpowiedzialna jest wentylacja przemysłowa.

Systemy wentylacji przemysłowej

Aby wentylacja przemysłowa prawidłowo działała, musi zostać odpowiednio zaprojektowana. Konieczne jest przestrzeganie zasady, że urządzenia wentylujące powinny być umieszczone jak najbliżej źródła zanieczyszczeń, by maksymalnie ograniczyć ich rozprzestrzenianie. Miejscowo działają głównie różnego rodzaju odciągi. Oprócz nich do wentylacji kanałowej zalicza się wentylację nawiewno-wywiewną, która może działać ogólnie lub strefowo, a także instalacje centralne oraz urządzenia stanowiskowe.

Wentylacja przemysłowa nie tylko odprowadza zanieczyszczone powietrze, poddaje je procesowi filtracji i wprowadza do obiektu powietrze świeże, ale także uzdatnia powietrze poprzez jego ogrzanie, schłodzenie, nawilżenie lub osuszenie – w zależności od potrzeb.

Dzięki sprawnie działającym systemom wentylacji chronione jest zdrowie i życie pracowników, nie uskarżają się oni na dyskomfort i spadek wydajności. Zmniejsza się także ryzyko awarii maszyn, a także ryzyko wybuchu lub pożaru.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.