Samochód – nowy czy używany?

To pytanie w pierwszej chwili zadaje sobie większość osób, które decydują się na zakup auta. Z jednej strony auta z salonu to bezpieczeństwo i gwarancja jakości na długie lata. Z drugiej strony auta z rynku wtórnego przyciągają swoją niską ceną. Co zatem wybrać? Auto z salonu czy auto używane?

Nie taki diabeł straszny, jak go malują

O cenach aut z salonu wiele się mówi. Najczęściej, że są zbyt wysokie, i że wartość takiego auta szybko się amortyzuje i w przeciągu roku takie auto jest o połowę mniej warte.  Może i tak, ale czy to nie dotyczy wszystkich rodzajów samochodów, również tych używanych? Warto pamiętać, że kupując auto z salonu, nie kupujemy kota w worku i możemy mieć pewność, że takie auto będzie nam służyło wiele lat, a jedynymi kosztami, jakie będziemy musieli ponieść, to koszt paliwa i ubezpieczenia. Ponadto warto pamiętać, że kilka razy w roku, w najlepszych autoryzowanych salonach – takich jak Mazda – samochody osobowe sprzedawane są po bardzo atrakcyjnych cenach, dzięki czemu nie ma mowy o przepłacaniu.

Pozorna oszczędność

W przypadku aut używanych nie da się ukryć, że są tańsze. Nie zapominajmy jednak o tym, że nigdy nie mamy pewności, w jakim stanie technicznym jest to auto, a niestety nie wszystko da się sprawdzić podczas rutynowej kontroli u mechanika. Jeżeli nie mamy specjalistycznych narzędzi i całej grupy ludzi, którzy znają się na rzeczy, możemy po prosu zostać oszukani. Nagle może się okazać, że do ceny auta, należy doliczyć koszty licznych napraw, jakie będzie trzeba przeprowadzić zaraz po jego zakupie. A za to będzie już trzeba słono zapłacić, wydając chwilę wcześniej „zaoszczędzone” pieniądze. Ponadto, decydując się na zakup takiego auta, trzeba uzbroić się w cierpliwość i przygotować się na długie poszukiwania, rozmowy, negocjacje i niepowodzenia. W Internecie każde auto wygląda na nowe, jednakże  świetle dziennym wszystko się zmienia.

Kupując auto, należy dokładnie wszystko przemyśleć i przede wszystkim przeliczyć budżet, jakim dysponujemy. Czasem może okazać się, że auto z salonu może okazać się dużo lepszą inwestycją, aniżeli to z drugiej ręki.

blau

Emil Grawski - miłośnik samochodów wszelakich, ale zwłaszcza tych niezawodnych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.