Shaun White – snowboardowa legenda

white

Shaun White w Pjongczangu, już po raz trzeci został olimpijskim mistrzem. Przy okazji udało mu się zdobyć setny złoty medal na zimowych igrzyskach olimpijskich dla Stanów Zjednoczonych.

Shaun White dziś znany jest jako żywa legenda snowboardu i skateboardu. Jednak nie było tak zawsze. Na początku był znany przede wszystkim z tego, że miał burzę rudych włosów. Był to powód, dla którego White’a nazywano latającym pomidorem i nawet przez jakiś czas występował na zawodach i treningach z opaską związaną z tym przezwiskiem.

Szybko dostrzeżony

White bardzo szybko został zauważony. Podobno jego możliwości, jako dziewięciolatka, dostrzegł już Tony Hawk. Ta znajomość pozwoliła White’owi na zaistnienie na skateboardowej scenie, kiedy miał zaledwie 17 lat.

shaun white sportowe informacjeWinter X Games

Shaun White ma dziś 31 lat (we wrześniu skończy 32), a jego występy na różnych zawodach możemy oglądać od 2002 roku. Po raz pierwszy można było szerzej o nim usłyszeć w 2003 roku. Wtedy, na Winter X Games, zdobył 2 złote medale – w slopestyle’u i superpipe.

Warto być może wspomnieć o samych zawodach. Inaczej niż igrzyska olimpijskie, Winter X Games odbywają się każdego roku. Ponadto, od 2002 roku organizowane są w Aspen w stanie Kolorado i nic nie wskazuje na to, by taki stan rzeczy miał się zmienić. X Games to wydarzenie ściśle związane ze sportami ekstremalnymi. Jednak wróćmy do Shauna White’a.

White na Winter X Games zaczął skromnie (jeśli, rzecz jasna, porównywać do jego kolejnych osiągnięć) – zdobywając dwa srebrne medale w tych samych dyscyplinach, w których rok później miał już złoto. Przez kolejne trzy lata pozostawał mistrzem obu konkurencji.

2007 rok przerwał tę szczęśliwą passę, White przestał być pierwszy. Zdobył wtedy srebro i brąz. Za to rok później było już lepiej – brąz i złoto. W 2009 znowu 2 złote medale, a od 2010 do 2013 złota w superpipe.

White pojawił się także na europejskich zimowych zawodach ekstremalnych – w 2012 roku, w Tignes we Francji.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Shauna White’a dotąd mogliśmy oglądać 4 razy na zimowych igrzyskach – po raz pierwszy w 2006 roku we włoskim Turynie. Trzykrotnie zdobył medale w halfpipe. Nie udało mu się tylko raz – w 2014 roku w Soczi, kiedy znalazł się na czwartym miejscu.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak radzą sobie snowboardziści i inni sportowcy, czytaj sportowe informacje.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.