Jak skutecznie hamować głód i kontrolować apetyt?

Jak skutecznie hamować głód i kontrolować apetyt?

Głodzenie się i hamowanie apetytu to jedne z przyczyn dla którego porzucamy naszą dietę i kończymy proces zrzucenia zbędnych kilogramów. Wydaje nam się, że jest to w zupełności wystarczające. Niestety nic bardziej błędnego. Z innej strony niepohamowany głód i nadmierny apetyt to dla niektórych z nas silna przeszkody nie do ominięcia w procesie odchudzania.

Zmiany bezustannie zachodzące w ludzkim organizmie niejednokrotnie prowadzą do zwiększenia wagi. Gdy dotyka nas problem otyłości zastanawiamy się, jak skomponować dietę, aby tłumiła ona nadmierny apetyt. Warto zapoznać się z kilkoma poradami, które pomogą w odchudzaniu bez uczucia ciągłego głodu.

Jedzmy regularnie posiłki każdego dnia

W procesie hamowania i kontrolowania apetytu ważne jest jedzenie posiłków regularnie każdego dnia. Posiłki powinny być jedzone w podobnych godzinach i odstępach czasu. Oczywiście najważniejszy z posiłków to śniadanie którego bezwzględnie nie należy pomijać. Jakie więc mogą być przyczyny zbyt długich przerw w spożywaniu posiłków? m.in.: rozdrażnienie, nieprzyjemne uczucie głodu, odłożenie substancji zapasowych w organizmie.

Sygnały głodu wysyłane przez nasz organizm – jak je rozpoznać

Czy my tak naprawdę słuchamy tego co nam podpowiada nasz organizm. Nasz organizm wysyła sygnały głodu, określa kiedy jeść i kiedy przestać. Prawidłowa odpowiedz to jemy wtedy kiedy czujemy się głodni a przestajemy gdy czujemy się najedzeni. Jeśli nie nauczymy się odczytywać sygnałów wysyłanych przez nasz organizm to zrzucenie zbędnych kilogramów będzie utrudnione. Osoby z nadwagą same wskazują że nigdy nie czują się głodne, i nie potrafią skończyć z jedzeniem chyba że już nic nie ma do jedzenia. Słuchajmy więc naszego organizmu bo to jest najlepszy nasz doradca i pierwszy krok do osiągnięcia upragnionej sylwetki.

Proteiny każdego dnia w spożywanych posiłkach

Jeśli w procesie odchudzania podejdziemy do zagadnienia z głową to uczucie głodu można pokonać, a z apetytem skutecznie walczyć.

Doskwierające nam uczucie głodu zależy od przyjmowanych posiłków jak również od rodzaju substancji jakie one zawierają. Wybierajmy sycące potrawy które hamują uczucie głodu utrzymując uczucie sytości. Najlepiej spożywać wartościowe potrawy zawierające dużą ilość białka. Białko nie łatwo odkłada się w tkance tłuszczowej. Odpowiednia ilość białka kontroluje poziom cukru we krwi, dzięki czemu zapobiegamy napadom głodu pomiędzy posiłkami. Dobrym źródłem białka są m.in:

  • ryby mające o mniej tłuszczu niż mięso lub drób, a więc na posiłek przypada więcej białka,
  • owoce i w szczególności te małe owoce są jednymi z najlepszych źródeł błonnika,
  • warzywa takie jak np.: brokuły pełne bezkalorycznego błonnika i wody,
  • różnego rodzaju ziarna,
  • Produkty nabiałów.

Unikajmy cukrów a zastąpmy je błonnikiem

Cennym źródłem błonnika są warzywa, owoce, rośliny strączkowe oraz produkty pełnoziarniste. Błonnik po spożyciu pęcznieje w żołądku i zapewnia poczucie sytości, nie dostarcza on kalorii, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, zmniejsza tempo przyswajania energii z posiłku. Regularne spożywanie niewielkich porcji oraz odpowiednie zbilansowane posiłków to podstawa walki z kontrolowaniem apetytu i hamowaniem głodu.

Czytaj więcej:

freemind.com.pl

Centrum FreeMind to placówka świadcząca szeroki zakresu usług psychologa, psychoterapeuty, dietetyka w Warszawie. Nasi specjaliści, w oparciu o swoja wiedzę, doświadczenie praktyczne oraz stałe podnoszenie swoich kwalifikacji, profesjonalnie i efektywnie pomogą w rozwiązywaniu Państwa trudności związanych z doświadczaniem życiowych kryzysów, lęków, depresji, nerwicy, trudności wychowawczych, kryzysów partnerskich, doświadczaniu strat, nałogów, problemów z odżywianiem, a także w odkrywaniu i umacnianiu Państwa kompetencji zawodowych, społecznych oraz talentów.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.